Kultura, edukacja, sport 12.07.2018
Finały Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w Sportach Letnich „Śląskie 2018”

W dn. 4-9 lipca br. odbyły się finały Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży „Śląskie 2018” z udziałem zawodników UKS Yankees Działdowo. Ich przeciwnikami byli młodzi baseballiści, stanowiący zaplecze drużyn ekstraligowych: Silesii Rybnik, Gepardów Żory, Centaurów Warszawa, Stali Kutno i Dębów Osielsko. Po raz pierwszy zawody rozegrane zostały systemem „każdy z każdym” i limitem narzutów dla miotaczy. Zespół działdowski miał niewiele czasu na przygotowania ze względu na brak środków na zgrupowania i wyjazdy na mecze, a  na dodatek trzech zawodników ze składu w tym czasie reprezentowało Polskę na Mistrzostwach Europy U-12 w Budapeszcie.

Wyjazd na OOM „Śląskie 2018” miał pomóc zawodnikom w rozwoju swoich umiejętności. Tak też było podczas gier, gdzie  przy nowym systemie liczenia narzutów miotaczy walka wyrównana trwała do połowy meczu, później była to walka ze swoimi słabościami. Jak to na olimpiadzie najważniejszy  dla nas był udział w tym historycznym wydarzeniu  /po raz pierwszy w historii klubu/ oraz dla miasta bo w finałach gier zespołowych żaden klub nie wystąpił. Jesteśmy w „szóstce” najlepszych w kraju, zaś województwo warmińsko-mazurskie w baseballu sklasyfikowane zostało na 5 miejscu.

Dzięki organizatorom mieliśmy tygodniowy pobyt w Żorach w westernowym miasteczku TWINPIGS /zakwaterowanie i wyżywienie/, a mecze rozgrywaliśmy na obiektach w Rybniku i Żorach.  Zawodnicy wytrzymali trudy zawodów i dali z siebie wszystko, a to czego się nauczyli, będzie procentowało na przyszłość. Trzech zawodników, a mianowicie Piotr Sobiewski, Filip Nowakowski i Grzegorz Łątkowski, „zapisani” zostali w notesie obecnego na olimpiadzie amerykańskiego trenera Kadry Narodowej U-15. Mimo pewnych mankamentów dziękuję wszystkim zawodnikom za walkę i dobrą grą na zawodach, zaś Warmińsko-Mazurskiej Federacji Sportu, Powiatowi Działdowskiemu oraz firmom DEKORGLASS, HEINZ  GLAS i PROREMBUD za pomoc w wyjeździe.

Klasyfikacja klubowa:

1. Gepardy Żory
  2. Stal Kutno
  3. Centaury Warszawa
  4. Silesia Rybnik
  5. Dęby Osielsko
  6. Yankees Działdowo

Klasyfikacja województw:

1. Śląskie
  2. Łódzkie
  3. Mazowieckie
  4. Kujawsko-Pomorskie
  5. Warmińsko-Mazurskie

Nagrodę dla najlepszego zawodnika drużyny otrzymał Piotr Sobiewski.

Yankees Działdowo: Filip Nowakowski, Piotr Sobiewski, Grzegorz Łątkowski, Michał Kempka, Miłosz Lis, Maciej Rosiak, Jakub Jedwabnik, Michał Cięszczyk, Karol Wityczyn, Oskar Borowski, Wiktor Kowalski, Igor Piotrowicz, Emil Maier, Miłosz Chmielewski. Trener Zdzisław Ziółkowski.

Nadesłał: Zdzisław Ziółkowski

Fot: Zdzisław ZiółkowskiDodał: Benedykt Perzyński