Dziś jest: wtorek, 26 września 2017 r., imieniny obchodzą: Justyna, Łucja, Cyprian

Kolorowy sierpień na podwórkach w Działdowie.

11 września 2017 r.

Wakacje minęły, dzieci i młodzież wróciła do szkół wypoczęta z bagażem nowych doświadczeń i znajomości. Wraz z rozpoczęciem roku szkolnego odeszło lato, a my dokonaliśmy oceny i podsumowanie zajęć zorganizowanych przez Oddział Rejonowy Polskiego Czerwonego Krzyża w Działdowie.

Po raz drugi napisaliśmy projekt, którego najważniejszym założeniem było oderwanie dzieci i młodzieży od komputerów i zaproponowanie im gier i zabaw podwórkowych. Tym razem zmieniliśmy trochę formułę. To animator wchodził na podwórka i proponował dzieciom gry ,zabawy oraz zajęcia plastyczne. Staraliśmy się wchodzić na podwórka, które nie posiadają placów zabaw. Swoim działaniem objęliśmy blokowiska przy ul. Kolejowej, Skłodowskiej, Pocztowej, Męczenników, Wyszyńskiego i Nidzickiej 3.

„ Kolorowe podwórka” pod taka nazwą od 01 sierpnia do 31 sierpnia br. od poniedziałku do piątku, w godz. od 11:00 do 14:30 trwały ciekawe zajęcia dla dzieci i młodzieży nad której bezpieczeństwem czuwał animator, wolontariusze i koordynator projektu. Czynnie włączył się również zarząd naszego oddziału. Oprócz zajęć sportowych – zabawy w chowanego, zamrażarkę, gry z chustami animacyjnymi, piłkę, hula hop, badmintona, klasy, kapsle i wiele innych, przeprowadziliśmy konkurs plastyczny na najładniej pokolorowany obrazek mówiący o bezpieczeństwie i zajęcia z zakresu umiejętności udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.

Wszystkie dzieci dzielnie uczyły się resuscytacji, zadawały wiele pytań i nie bały się podejmowania wyzwania jakim było ćwiczenie na fantomie za co otrzymały gadżety związane z bezpieczeństwem i zdrowym stylem życia. Spotkania na podwórkach cieszyły się dużym zainteresowaniem mieszkańców. W zajęciach uczestniczyli także rodzice i dziadkowie.

Podwórka rozkwitały kolorowymi parasolami, które przyciągały i wciągały do wspólnej zabawy. Prowadziliśmy ważne pogadanki o przyjaźni, wolontariacie, szkole, odpowiadaliśmy na trudne pytania. Bezpośrednie relacje można było obserwować na jednym z portali społecznościowych.  Dzieci ze łzami w oczach nie żegnały się, lecz mówiły „do zobaczenia”, deklarując swoją obecność na zajęciach w klubie integracyjnym, który wznawia działalność już od września w soboty od godz. 11-15. Udział w projekcie był bezpłatny. Uczestnicy podczas zabaw otrzymywali słodycze,  napoje i drobne upominki.

Gry i zabawy podwórkowe zostały zorganizowane w ramach projektu: “organizacja wypoczynku letniego dla dzieci i młodzieży jako integralny element całorocznej pracy socjoterapeutycznej i opiekuńczo wychowawczej” przy wsparciu finansowym gminy Miasto Działdowo.

nadesłała: Joanna Derbin