Kultura, edukacja, sport 04.06.2018
V Jubileuszowy  MINI PIKNIK OLIMPIJSKI

30 maja br. w 5 rocznicę nadania hali sportowej imienia „Polskich Olimpijczyków” odbył się w Szkole Podstawowej nr 2 z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Królowej Jadwigi w Działdowie V Jubileuszowy Mini Piknik Olimpijski. Tegorocznymi gośćmi byli olimpijczycy: Dariusz Goździak, złoty medalista w pięcioboju nowoczesnym (Barcelona 1992), Zenon Licznerski, ze srebrnej sztafety 4×100 m (Moskwa 1980), Władysław Zieliński, brązowy medalista w kajakarstwie (Rzym 1960), Kazimierz Czarnecki, brązowy medalista w podnoszeniu ciężarów (Montreal 1976) oraz czterokrotna uczestniczka IO, medalistka Mistrzostw Świata i Europy w biegu na 400 ppł Anna Jesień. W otwarciu uczestniczyli również: senator RP Bogusława Orzechowska i patron imprezy burmistrz Grzegorz Mrowiński.

Ceremonia otwarcia odbyła się jak zawsze w olimpijskim stylu z hymnem olimpijskim i wciągnięciem flagi olimpijskiej przez poczet  złożony z uczniów klas IV reprezentujących olimpijskie dyscypliny piłkę nożną, koszykówkę i baseball, którzy po raz pierwszy brali udział w olimpijskim święcie. Po występach artystycznych uczestniczy obejrzeli pokaz zapaśników z „Sokoła” Lubawa i „ruszyli”, żeby spróbować swoich sił i umiejętności na przygotowanych arenach na terenie parku szkolnego. Piknik był jedną z imprez, które są organizowane ku uczczeniu 60-lecia szkoły, która to uroczystości odbędzie się w 5 października 2018 r. oraz 100-lecia Państwa Polskiego. Ukoronowaniem rocznicy 100-lecia był mecz szczypiorniaka drużyn 11 osobowych podobnie jak przed stu laty żołnierze Józefa Piłsudskiego w Szczypiornie.  Podczas Jubileuszowego pikniku uczniowie szkoły wraz z olimpijczykami „zmagali się” z szermierką /pokazy szablistek UKS „Riposta” Olsztyn/, podnoszeniem ciężarów /pokazy „Nidy” Nidzica/, zapasami, koszykówką, siatkówką plażową, baseballem, tenisem stołowym, piłką nożną, gimnastyką, golfem, szachami, jazdą na torze rowerowym, grą w kapsle, udzielaniem pierwszej pomocy i tradycyjnie turniejem w przeciąganiu liny. Zmagania „siłowe” uczniów klas I i IV jako sędzia prowadził srebrny medalista Zenon Licznerski, a zmagania oceniali olimpijczycy a ich dłonie co chwila składały się do oklasków. A potem podziękowania dla uczestników, czyli losowanie nagród, których wręczanie  było ogromnym przeżyciem dla dzieci i młodzieży a także samych olimpijczyków. Wszystko co dobre szybko się kończy ale piknik na długo pozostanie w pamięci uczestników przynajmniej do przyszłego roku i 6 pikniku. Potem goście spotkali się na obiedzie z organizatorami oraz otrzymali wspaniałe upominki ufundowane prze działdowskie firmy DEKORGLASS i HEINZ GLAS.9 czerwca 2018 nasi przedstawiciele będą uczestniczyć na zaproszenie Polskiego Komitetu Olimpijskiego w Jubileuszowym 20 Pikniku Olimpijskim w Warszawie.

Organizatorzy V Mini Pikniku Olimpijskiego dziękują burmistrzowi Grzegorzowi Mrowińskiemu, partnerom pikniku, czyli Powiatowi Działdowskiemu i Polskiemu Komitetowi Olimpijskiemu oraz fundatorom nagród.

Nadesłał: organizator i prezes Klubu Olimpijczyka Zdzisław Ziółkowski

Fot: Zdzisław ZiółkowskiDodał: Benedykt Perzyński