Społeczeństwo i środowisko 06.02.2019
Zmarł Franciszek Karpa – ułan z Działdowa.

Z przykrością zawiadamiamy, że 5 lutego br., w wieku 103 lat zmarł Franciszek Karpa, najstarszy ułan w Polsce, a pochodzący z Działdowa. Urodził się 15 października 1915 r. w Działdowie. Major WP i najstarszy żyjący do 2019 r. ułan w Polsce. W latach trzydziestych XX w. pracował jako księgowy w działdowskim starostwie. W 1937 r. został powołany do służby w 11 Pułku Ułanów Legionowych w Ciechanowie. Uczestnik kampanii wrześniowej. Brał udział w walkach m.in. pod Przasnyszem, Modlinem i Warszawą. Po kapitulacji trafił do niewoli, a następnie został wywieziony na przymusowe roboty. W 1945 r. przebywał w Królewcu, gdzie został zatrzymany przez sowietów i osadzony w obozie. Po powrocie do Polski osiadł w Toruniu. Był wyróżniony wieloma odznaczeniami państwowymi i wojskowymi. 16 października 2017 r.  starosta Marian Janicki złożył wizytę urodzonemu 15 października 1915 r. w Działdowie, majorowi Wojska Polskiego i najstarszemu żyjącemu, a zapomnianemu w rodzinnym mieście. ułanowi w Polsce, Franciszkowi Karpie. Materiał z tej wizyty:

Fot: Benedykt PerzyńskiDodał: Benedykt Perzyński