Powiat Działdowski

A- A+

Kultura, edukacja, sport 14.11.2018
Podsumowanie projektu „Niepodległa” w działdowskim ZS nr 1 (film)

„Naród, który nie szanuje swej przeszłości nie zasługuje na szacunek teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości” – te słowa marszałka Józefa Piłsudskiego stały się mottem uroczystości podsumowującej projekt „Niepodległa”  realizowany w Zespole Szkół Nr 1 w Działdowie, połączonej ze świętowaniem 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Napisany przez nauczycieli projekt wziął udział w konkursie organizowanym przez Ministerstwo Edukacji Narodowej w ramach projektu „Godność, wolność, niepodległość’’.  Do konkursu zgłoszono w sumie blisko 2500 wniosków. 257 szkołom i placówkom oświatowym przyznano dofinansowanie na organizację obchodów związanych z setną rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości. W sumie na realizację przedsięwzięcia, zarówno z ministerstwa, jak i od Powiatu Działdowskiego,  Zespół Szkół Nr 1 otrzymał  łącznie dofinansowanie w  wysokości 12 600 zł

Uroczystość, która odbyła się 8 listopada br., uświetnili swą obecnością przedstawiciele władz powiatu i miasta Działdowa, dyrektorzy szkół, nauczyciele historii oraz delegacje uczniów z powiatu działdowskiego, emerytowani nauczyciele i pracownicy obsługi, a także pan Franciszek Skibicki – historyk i regionalista, który wygłosił krótki wykład zatytułowany „Wokół Niepodległej”. O godzinie 11.45 dyrektor szkoły – Magdalena Kamińska otworzyła wystawę plenerową prezentującą pamiątki z okresu odzyskania i budowania niepodległości na Działdowszczyźnie, która została umieszczona na ogrodzeniu szkoły od strony ulicy Grunwaldzkiej. Wystawa ta powstała dzięki zaangażowaniu uczniów i nauczycieli, a klasa, która zgromadziła najwięcej pamiątek, w nagrodę pojechała do Warszawy na wycieczkę tematyczną „Śladami niepodległej i  Józefa Piłsudskiego”.

Galeria

Częścią projektu był również cykl warsztatów przygotowujących uczniów szkół ponadgimnazjalnych z powiatu działdowskiego do udziału w debatach oksfordzkich prowadzonych przez trenerów z Fundacji Nowy Głos w Warszawie. Debaty dotyczyły zagadnień związanych z historią okresu międzywojennego. Debata finałowa o Puchar Starosty Działdowskiego  odbyła się w dniu zakończenia projektu, a I miejsce w turnieju zajęła drużyna z I Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. S. Żeromskiego w składzie: Jakub Mrowiński, Jan Murawski, Jakub Żujewski oraz Maciej Krajewski, miejsce II – uczniowie z Zespół Szkół im. Emilii Sukertowej-Biedrawiny w Malinowie w składzie: Nikola Prelewicz, Martyna Łożyńska, Oliwia Sobczak oraz Jakub Orłowski, na miejscu trzecim uplasowała się drużyna z Technikum Nr 1  im. Stanisława Staszica w składzie: Rafał Kamiński, Jan Wisiński, Arkadiusz Anzel i Arkadiusz Gerlej. Warto też podkreślić, że zwycięska drużyna zajęła I miejsce w Turnieju Debat Oksfordzkich im. Juliusza Lea w Krakowie.

W ramach projektu w Zespole Szkół Nr 1 zorganizowano również konkurs recytatorski „Niepodległa w literaturze”, w którym uczniowie zaprezentowali najpiękniejsze wiersze o tematyce patriotycznej. Zwycięscy również zostali nagrodzeni: I miejsce zajęła Wiktoria Łozińska, II miejsce – Wiktoria Osiecka, III miejsce – Mariusz Kowalkowski.

Galeria

Nie zabrakło również artystycznego świadectwa patriotyzmu – w konkursie plastycznym pod hasłem „ Niepodległa” nagrodzono cztery najlepsze prace: I miejsce – Magdalena Barańska, II miejsce- Alicja Maciąg, III miejsce – Zuzanna Kraśnicka oraz wyróżnienie – Aleksandra Lipińska. 8 najlepszych prac uczniów zostało zaprezentowanych w formie ekspozycji czasowej w auli szkolnej. Nagrodą dla zwycięzców będzie wycieczka tematyczna do Gdyni –  miasta z morza, będącego jednym z największych osiągnięć II RP. Wycieczka odbędzie się 15 listopada 2018 r.

W ramach współpracy ze środowiskiem lokalnym przeprowadzono także ankietę pokoleniową –  „Mój dziadek, mój tata i ja -z czym kojarzy się nam Niepodległa?”, której wyniki zaprezentowano w formie prezentacji multimedialnej podczas uroczystości, a która ukazała, w jaki sposób zmienia się pojęcie patriotyzmu na przestrzeni pokoleń.

Działania w ramach projektu zakończono sportowym  akcentem, czyli „Biegiem Pamięci – 1918”, na który wybrano trasę uwzględniającą miejsca pamięci narodowej. W kategorii dziewcząt I miejsce zajęła Aleksandra Balicka , II miejsce Weronika Komoszyńska, III miejsce Kornelia Łużewicz. W kategorii chłopców I miejsce zajął Oskar Pieckowski, II miejsce Cezary Karczewski, III miejsce Adrian Grzybicki.

Uroczystość okraszona była piękną dekoracją w biało-czerwonych barwach oraz oprawą muzyczną – utwory o tematyce patriotycznej wykonali uczniowie Zespołu Szkół Nr 1 w Działdowie. Wszyscy nagrodzeni w konkursach uczniowie odebrali nagrody i gratulacje. Nie zabrakło również wzruszających przemówień i wspólnego odśpiewania hymnu państwowego.

Nadesłała: Katarzyna Burchacka

Fot: Katarzyna BurchackaDodał: Benedykt Perzyński