Zdrowie 02.12.2019
Zapobieganie chorobom onkologicznym – konferencja pod patronatem Starosty Działdowskiego

29 listopada br. w Sali Konferencyjnej Działdowskiego Centrum Kształcenia Ustawicznego DAR S.A odbyła się konferencja onkologiczna pod patronatem Starosty Działdowskiego zorganizowana przez Grupę LUXMED, z udziałem m. in. wicestarosty Mariana Brandta  oraz członkiń Działdowskiego Stowarzyszenia Amazonek. Tematem przewodnim konferencji było zapobieganie chorobom onkologicznym.

Otwarcia konferencji onkologicznej dokonał wicestarosta Marian Brandt, podkreślając znaczenie informowania współczesnego społeczeństwa z zagadnieniami wykrywania raka, leczenia i rehabilitacji oraz zachęcania do przeprowadzania regularnych badań profilaktycznych. Zaakcentował, że każde działanie w tym zakresie zmienia postrzeganie choroby nowotworowej i pozwala uwierzyć, że rak to nie wyrok. W pierwszej części konferencji uczestnicy wysłuchali wykładu na temat zapobiegania chorobom nowotworowym między innymi poprzez prowadzenie zdrowego stylu życia, unikanie największych zagrożeń dla zdrowia takich jak używki, niezdrowe jedzenie, brak ruchu, obserwowanie własnego ciała i wykonywanie badań profilaktycznych. Następnie głos zabrała prezes Działdowskiego Stowarzyszenia Amazonek Genowefa Marciniak, przypominając historię, działalność i cele statutowe stowarzyszenia. Zaznaczyła, że członkinie Stowarzyszenia służą wsparciem psychicznym i pomocą praktyczną kobietom dotkniętym rakiem piersi oraz ich rodzinom. Ułatwiają im podjęcie osobistych decyzji i znalezienie motywacji powrotu do zdrowia oraz uzyskania możliwie najlepszej jakości życia. W ostatniej części konferencji każdy uczestnik mógł indywidualnie spotkać się z konsultantem i porozmawiać na temat różnych schorzeń oraz nauczyć się samobadania piersi na udostępnionych przez firmę fantomach.

Fot: P. UtrataDodał: Benedykt Perzyński