Powiat Działdowski

A- A+

Społeczeństwo i środowisko 12.02.2025
14 lutego – Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej

W tym roku, w dniu 14 lutego, odbędą się po raz pierwszy w naszym kraju obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej. To ważne święto zostało uchwalone przez Sejm RP w dniu 9 stycznia 2025 r., w hołdzie żołnierzom Armii Krajowej, będącej konspiracyjnym ramieniem zbrojnym Polskiego Państwa Podziemnego o kryptonimie „Polski Związek Powstańczy” (PZP). Dzień 14 lutego nie jest przypadkowy, ponieważ w tym dniu, w roku 1942 nastąpiło  rozkazem Naczelnego Wodza, gen. Władysława Sikorskiego przemianowanie Związku Walki Zbrojnej na Armię Krajową.

14 lutego – Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej

Komendantem obwodu działdowskiego Armii Krajowej został Paweł Nowakowski, ps. Leśnik, Kryjak, Tata, Łysy, Wąs, który już w 1940 r.  należał do Związku Walki Zbrojnej i pełnił funkcję komendanta ZWZ na gminę Zieluń, a następnie oficera dyspozycyjnego ZWZ w  stopniu kapitana.  Jego zadaniem było rozpoznawanie sytuacji m. in. w obozach: KL Soldau, obozie jenieckim w Królikowie koło Olsztynka oraz jeńców angielskich przetrzymywanych w okolicach Kłajpedy.

Po wojnie, już po rozwiązaniu Armii Krajowej w dniu  19 stycznia 1945 r. Paweł Nowakowski został mianowany dowódcą Batalionu Ruchu Oporu Armii Krajowej (ROAK) o kryptonimie „Znicz”, do którego wstąpiło wielu jego podwładnych, dla których życie budowanej przez komunistów Polsce oznaczało więzienie lub śmierć. Podporządkowany Pomorskiej Brygadzie ROAK, działał na terenie powiatów: działdowskiego, mławskiego, ciechanowskiego, sierpeckiego, brodnickiego, lubawskiego, rypińskiego, nidzickiego i ostródzkiego i liczył ok. 350 żołnierzy działających jawnie z bronią w ręku i w polskich mundurach wojskowych. 24 lutego 1947 r. rozkazem dowódcy kpt. Pawła Nowakowskiego Batalion „Znicz” został oficjalnie rozwiązany, a on sam w dniu 10 marca 1947 r. ujawnił się w Urzędzie Bezpieczeństwa Publicznego w Działdowie. Po ujawnieniu się wyjechał do Szczytna, gdzie podjął pracę nauczyciela matematyki w Państwowym Gimnazjum Ogólnokształcącym, a nieco później, kierownika internatu. Z uwagi na szykany ze strony aparatu władzy, zrezygnował z pracy pedagogicznej. W latach 1956-1960 pracował w Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Szczytnie. W 1960 r. przeszedł na rentę zdrowotną. W latach 1947-1980 przebywał pod stałym nadzorem funkcjonariuszy UBP/UB/SB. Pod koniec życia, a dokładnie 11 października 1990 r., otrzymał awans na stopień majora rezerwy WP. Odznaczony został między innymi Krzyżem Niepodległości, Złotym Krzyżem Zasługi z Mieczami, Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski i Krzyżem Armii Krajowej. Zmarł 21 sierpnia 1991 r. w Szczytnie. Jego imię nosiło w latach 2004-2019 Gimnazjum w Starym Dłutowie.

Źródła: R. Juszkiewicz, Walka Niezłomnych–Wyklętych na Ziemi Mławskiej w latach 1945-1953, Mława 2016; K. Kacprzak, Podziemie zbrojne na Mazowszu Północnym w walce z systemem komunistycznym 1945–1952, Warszawa 2011; W. Brenda, Wyklęci bohaterowie. Ludzie podziemia niepodległościowego na Warmii i Mazurach po 1945 r., Kraków 2021; (aut.)

BP

/zdjęcie główne przedstawia Odznakę Pamiątkową AK/

Fot: Benedykt Perzyński/ archiwum SP w DziałdowieDodał: Benedykt Perzyński