Powiat Działdowski

A- A+

Społeczeństwo i środowisko 25.02.2022
W poszukiwaniu taniej i zielonej energii dla powiatu działdowskiego

Starosta Paweł Cieśliński oraz burmistrzowie i wójtowie z gmin powiatu działdowskiego podpisali list intencyjny będący krokiem milowym do uzyskania taniej i ekologicznej energii dla wszystkich mieszkańców, a także uniezależnienia się od zewnętrznych dostaw surowców w trakcie spotkania zorganizowanego w siedzibie Działdowskiej Agencji Rozwoju z przedstawicielami firmy Hynfra – Tomoho Umeda i Piotr Czembor.

W podpisanym liście intencyjnym jest mowa o poszukiwaniu dróg transformacji infrastruktury energetycznej i paliwowej przez samorządy z terenu powiatu działdowskiego, o dekarbonizacji i eksploatacji odnawialnych źródeł energii a także o stworzeniu warunków do rozwoju technologii zielonej energii na potrzeby ciepłownictwa, transportu publicznego i energii elektrycznej.

Zdaniem Tomoho Umedy, przewodniczącego Komitetu Technologii Wodorowych Krajowej Izby Gospodarczej, członka zarządu stowarzyszenia Hydrogen Poland i prezesa firmy Hynfra, jest to największa inicjatywa w Polsce, a samorządy z terenu powiatu działdowskiego stoją w awangardzie zmian wraz z najbardziej postępowymi gminami. Poprzez wdrożenie własnych magazynów energii, można m. in. uodpornić się na chwiejność cen gazu, węgla i ropy.  Mieszkańcy otrzymają o wiele tańszą i czystą energię, ciepło i paliwo zasilające transport. Ponadto podpisanie listu intencyjnego to lokalne wydarzenie, które nabiera właśnie globalnego znaczenia.

Hynfra to polska spółka działająca na rynku zielonej energii. Jej oferta jest atrakcyjna przede wszystkim dla małych i średnich gmin, którym takie technologie pozwolą uniknąć obciążania ich budżetów rosnącymi kosztami energii. Obecnie w swoim portfolio Hynfra ma już 72 projekty, z czego 11 jest już w fazie realizacji. Na proponowane przez nią rozwiązania zdecydował się na przykład Sanok. Firma działa też w Portugalii, Zjednoczonych Emiratach Arabskich oraz w Japonii.

Galeria

/zdjęcie główne przedstawia grupę mężczyzn/

Fot: Piotr UtrataDodał: Benedykt Perzyński