Powiat Działdowski

A- A+

Społeczeństwo i środowisko 18.01.2024
Obchody Dnia Pamięci Ofiar Obu Totalitaryzmów w Działdowie

18 stycznia br. odbyły się  w Działdowie z udziałem asysty wojskowej uroczyste obchody Dnia Pamięci Ofiar Obu Totalitaryzmów.

18 stycznia br. odbyły się  w Działdowie, z udziałem pocztów sztandarowych wojsk i służb, uroczyste obchody Dnia Pamięci Ofiar Obu Totalitaryzmów. W uroczystościach wzięli udział m. in. wojewoda Radosław Król, marszałek województwa Marcin Kuchciński, byli więźniowie i więźniarki obozu Soldau, samorządowcy powiatowi i gminni z terenu powiatu działdowskiego oraz powiatów ościennych, duchowni: katoliccy, prawosławny i protestancki, przedstawiciele służb, instytucji i organizacji kombatanckich i pozarządowych.

Samorząd powiatowy reprezentowali: starosta Paweł Cieśliński, wicestarosta Krzysztof Aurast oraz etatowy członek zarządu Janusz Kaczmarek.

Warto w tym miejscu zaznaczyć, że Powiat Działdowski odnowił i przebudował pomnik poświęcony ofiarom niemieckiego obozu KL Soldau, funkcjonującego w Działdowie w latach 1939-1945. Koszt realizacji inwestycji wyniósł 105 000 zł. Na ten cel pozyskane zostało dofinansowanie w wysokości 80 000 zł ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Jego uroczyste odsłonięcie miało miejsce 17 września 2021 r. I pod tym właśnie pomnikiem odbyły się po raz kolejny główne uroczystości.

BP

 

 

Galeria

Fot: Ryszard Makszyński/Moje DziałdowoDodał: Benedykt Perzyński