Kultura, edukacja, sport 17.06.2024
Międzynarodowy tydzień w Bad Hersfeld

W dniach od 2 do 7 czerwca br. młodzież II Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Pawła II w Działdowie wraz z dyrektor Ewą Raciborską oraz nauczycielką Dorotą Chmielewską uczestniczyła w międzynarodowym spotkaniu młodzieży zorganizowanym z okazji 50-lecia istnienia szkoły Modellschule Obersberg w Bad Hersfeld. W spotkaniu uczestniczyła młodzież  z pięciu szkół: z Polski, Niemiec, Finlandii, Francji oraz Portugalii.

Pierwszego dnia po oficjalnym powitaniu uczniowie uczestniczyli w zajęciach i warsztatach, a następnie udali się z wizytą do burmistrz Bad Herfsfeld Anke Hofmann, która  przedstawiła historię miasta. Następnie uczniowie i nauczyciele zwiedzili Bad Hersfeld. W kolejnych dniach młodzież wzięła udział w licznych warsztatach–sportowych, kulinarnych, artystycznych oraz miała możliwość uczestniczenia w lekcjach w MSO. Ponadto odbyły się zajęcia projektowe, dotyczące Unii Europejskiej. Zwieńczeniem działań integracyjnych i naukowych było wysłanie balonu stratosferycznego, który przebył trasę 147 km! Spotkanie młodzieży przebiegało w atmosferze zabawy i integracji. 6 czerwca cała grupa udała się na wycieczkę do Frankfurtu nad Menem. Po zwiedzeniu miasta uczniowie i nauczyciele zwiedzili Muzeum Komunikacji, Muzeum Romantyzmu, Muzeum Filmu, Muzeum Żydowskie oraz Muzeum Piotrusia Rozczochrańca. 7 czerwca odbyło się pożegnalne spotkanie przy grillu przed szkołą, w trakcie którego młodzież i nauczyciele otrzymali certyfikaty udziału w spotkaniu.

Podczas spotkania goście przekazali życzenia i gratulacje z okazji jubileuszu szkoły. Dyrektor E. Raciborska przekazała upominki i prezenty od Starosty Działdowskiego Pawła Cieślińskiego oraz akwarelę wykonaną przez działdowskiego artystę malarz Andrzeja Walaska. Dyrektor MSO Karsten Backhaus podziękował grupom zagranicznym za przybycie na spotkanie jubileuszowe, zaś rodzinom uczniów niemieckich za serdeczne przyjęcie gości i dzielenie się z nimi życiem rodzinnym.

W niemieckiej prasie lokalnej ukazały się dwa artykuły dotyczące międzynarodowego spotkania w Modellschule Obersberg,pt. „ Szczyt Europy w Obersberg” oraz „Badania – wysoko w górze”.

Informacja: II LO w Działdowie

Fot: II LO w DziałdowieDodał: Benedykt Perzyński