Społeczeństwo i środowisko 23.09.2024
Uroczyste otwarcie Edukacyjnego Centrum Rehabilitacyjno-Medyczne w Gródkach

20 września br. zostało uroczyście otwarte Edukacyjne Centrum Rehabilitacyjno-Medyczne w Gródkach. Budowa centrum ulokowanego w dawnych budynkach Zespołu Szkół w Gródkach to jedna z największych tegorocznych inwestycji Powiatu Działdowskiego. Jej wykonawcą było Przedsiębiorstwo Robót Budowlanych ASBUD Sp. z o.o. z Grodziczna.

Koszt inwestycji wyniósł 8 031 815, 90 zł brutto, w tym dofinansowanie z Rządowego Funduszu Polski Ład – Program Inwestycji Strategicznych to 4 250 000,00 zł brutto, zaś środki własne Powiatu Działdowskiego to 3 781 815,90 zł brutto.

W uroczystości, której gospodarzem był starosta Paweł Cieśliński, wzięli udział m. in. posłowie na Sejm RP: Robert Gontarz, Elżbieta Gelert, Stanisław Gorczyca, Kazimierz Plocke, senator RP Gustaw Marek Brzezin, przewodniczący Sejmiku Warmińsko-Mazurskiego Bogdan Bartnicki; radny Sejmiku Województwa Warmińsko-Mazurskiego Zbigniew Domżalski; Dyrektor Wydziału Zdrowia Urzędu Wojewódzkiego w Olsztynie Katarzyna Dośla-Szcześniak, przewodniczący Rady Powiatu Działdowskiego Michał Struzik oraz radni powiatowi i przedstawiciele zarządu powiatu: wicestarosta Krzysztof Aurast, etatowy członek zarządu powiatu Janusz Kaczmarek, Aneta Borkowska i Grzegorz Kaszubski, wójt gminy Płośnica Michał Breski, wójt gminy Rybno Tomasz Wegrzynowski, wójt gminy Iłowo-Osada Sebastian Cichocki, burmistrz Lidzbarka Andrzej Piątkowski, burmistrz Miasta Działdowo Grzegorz Mrowiński, prokurator rejonowy w Działdowie Helena Magdalena Podgórska, dyrektor SPZOZ w Działdowie Ireneusz Weryk, prezydent WSG w Bydgoszczy Krzysztof Sikora, prezes Działdowskiej Agencji Rozwoju S.A. Roman Dawidowski, przedstawiciele służb i  instytucji, przedstawiciele wykonawcy, pracownicy Starostwa Powiatowego w Działdowie i jednostek organizacyjnych powiatu, byli pracownicy oraz absolwenci byłego Zespołu Szkół w Gródkach.

Pomysł na realizację tej inwestycji narodził się w 2022 r. i ma ona na celu stworzenie systemu i zaplecza technicznego stanowiącego bazę edukacyjną dla osób nabywających kwalifikacje z zakresu pielęgniarstwa, położnictwa, specjalistycznej rehabilitacji, w tym kardiologicznej, a w niedalekiej przyszłości także z zakresu ratownictwa medycznego. Ponadto centrum łączyć będzie obszary edukacji w ramach pozaszkolnych form kształcenia formalnego, aktywizacji społeczno-zawodowej, integracji społecznej i kształcenia ustawicznego.

ECR-M w Gródkach ma za zadanie prowadzenie edukacji zabezpieczającej system łagodzenia skutków kryzysu pandemicznego, ze szczególnym uwzględnieniem nauki specjalistycznej rehabilitacji dla osób z różnymi dysfunkcjami, również pocovidowymi, kompleksowej opieki aktywizacyjnej z zachowaniem psycho- i socjoterapii oraz stworzenie i wyposażenie hybrydowo-symulacyjnych pracowni do profesjonalnego kształcenia przyszłych pielęgniarek, położnych i ratowników medycznych.

Dzięki wykorzystaniu profesjonalnych i kompleksowych usług centrum zapewni formy wsparcia, takie jak: psychoterapia indywidualna i grupowa, specjalistyczna opieka pielęgniarska, treningi poznawcze i usprawniające percepcję, treningi umiejętności społecznych, treningi asertywności i komunikacji, treningi inteligencji emocjonalnej, zajęcia z zakresu psychoedukacji.

Przewidziano również następujące formy terapii zajęciowej: arteterapię, czyli terapię poprzez sztukę, zajęcia plastyczne, rękodzieło itp., ludoterapię, czyli zajęcia wykorzystujące gry i zabawy, filmoterapię, czyli zajęcia wykorzystujące różnego rodzaju sztukę filmową, biblioterapię, czyli zajęcia grupowe z książką, zajęcia relaksacyjne połączone z muzykoterapią, psycho-rysunek i treningi kulinarne.

W niedalekim czasie zagospodarowany zostanie na terenie byłego ZS w Gródkach kolejny obiekt, w których znajdować się będzie Dom Godności Senioralnej Akademia Zdrowia.

BP

Poniżej relacja filmowa oraz film okolicznościowy wyprodukowany przez Marcina Ostrowskiego:

Fot: Materiał filmowy: Marcin Ostrowski (MD)Dodał: Benedykt Perzyński