Powiat Działdowski

A- A+

Kultura, edukacja, sport 08.04.2020
Adopcja na odległość w działdowskiej SP 2

W Szkole Podstawowej nr 2 z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Królowej Jadwigi w Działdowie bardzo prężnie od wielu lat działa Samorząd Uczniowski. Młodzież realizuje mnóstwo akcji o zasięgu szkolnym, jak również i lokalnym. W grudniu minionego roku uczniowie Dwójki uczestniczyli w ogólnopolskiej akcji „Razem na Święta”, a po tej inicjatywie narodził się kolejny pomysł na wielką skalę, który został zrealizowany w marcu 2020r.

Uczennica klasy VIII „a”, czołowa działaczka Samorządu Uczniowskiego, przedstawicielka Szkoły w Młodzieżowej Radzie Miasta –  Martyna Majerska, wpadła na pomysł przeprowadzenia w Szkole zbiórki pieniędzy na cele charytatywne. Martyna zaproponowała, by nawiązać współpracę z Fundacją Księdza Orione „Czyńmy dobro” i zebrane pieniądze przeznaczyć na „adopcję na odległość”. Cała akcja polegała na zebraniu funduszy na dziecko z Kenii i wsparcie go finansowo, by dziecko mogło chodzić do szkoły, mieć opiekę medyczną czy nie chodziło głodne.

Mimo wielu obaw, inicjatywa ta spotkała się z dużym zainteresowaniem wśród uczniów. Dzięki zebranym pieniądzom i Fundacji ,,Czyńmy dobro” udało się przeprowadzić „adopcję na odległość”. Tym sposobem do grona społeczeństwa Dwójki dołączył Vincent Bundi, a każdy uczeń Szkoły, uczestniczący w zbiórce został „rodzicem” Kenijczyka. Vincent to dziesięcioletni mieszkaniec Isiolo w Kenii. Chłopiec znajduje się w nieciekawej sytuacji rodzinnej – wychowuje go tylko mama, tata opuścił rodzinę i nie interesuje się losem syna . Niestety mama nie ma stałej pracy i często nie starcza jej nawet na jedzenie, a szkoła to ogromny koszt. Na szczęście z pomocą przybyli uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 w Działdowie. Dzięki ich wsparciu, Vincent ma szansę na lepsze życie. To piękny i szlachetny gest ze strony młodych ludzi.

Informacja: SP 2

Dodał: Benedykt Perzyński