Powiat Działdowski

A- A+

Kultura, edukacja, sport 31.08.2020
Awans Yankees Działdowo do finału Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w Baseballu.

28 sierpnia 2020 roku na boisku baseballowym przy ul. Świerkowej w Działdowie młodzi baseballiści kategorii U-15 rozgrywali mecze Strefy A obejmujących województwa: mazowieckie, łódzkie, warmińsko-mazurskie, podlaskie, pomorskie i lubelskie.

W Działdowie spotkały się 3 najlepsze drużyny Strefy A – WUKB „Centaury” Warszawa /Mistrz Polski 2019 /, Stal BiS Kutno i gospodarze Yankeesi Działdowo. W roku pandemii wprowadzono system gry w  3 strefach, w których zwycięzcy awansują bezpośrednio do finału, drugie drużyny walczą o jedno miejsce w finale w barażach a drużyny z 3 miejsc o miejsca 7-9.

Pierwsi na boisko wyszli zawodnicy Warszawy i Kutna. Miła niespodzianka, bo trenerem zespołu Kutna jest były zawodnik, wychowanek Yankees Działdowo Maciej Wróblewski / obecnie zawodnik Extraligi w Stali Kutno/. Od początku meczu przewagę zyskali baseballiści z Kutna, którzy mimo pogoni Centaurów, utrzymali zwycięstwo 17:10. Wynik nie był niespodzianką, bo podopieczni Maćka Wróblewskiego należeli do faworytów Strefy A.

Wielkie emocje zaczęły się w drugim meczu Yankees Działdowo – Stal BiS Kutno. Początek meczu to prowadzenie reprezentantów Warmii i Mazur 3:0. Jednak Kutno szybko dogoniło Yankeesów i wyszło na prowadzenie 6:3. Kolejna zmiana to popis Yankeesów w stosunku 8:1 i prowadzenie 11:7. Baseballiści z Kutna jeszcze zerwali się do ataku i doprowadzili do stanu 11:10. O wszystkim zadecydowała ostatnia zmiana, Yankeesi zdobyli obieg na 12:10, a ich przeciwnicy byli bliscy zwycięstwa w końcówce. Przy trzech obsadzonych bazach dalekie wybicie kutnowskiego pałkarza na zapole fantastycznie wyłapał Artur Mikowski, lądując w siatce ograniczającej boisko. Zwycięstwo stało się faktem i mocno przybliżyło awans do dalszych gier ale na drodze była Warszawa, faworyt zawodów i mający także szanse na 1 miejsce. Początek jednak dla baseballistów ze stolicy 3:1 zapowiadał ciężki mecz dla gospodarzy i trudną walkę o 1 miejsce. W kolejnych zmianach Yankeesi wyciągnęli wynik na 7:6 i po raz pierwszy wyszli na prowadzenie. Końcówka meczu dramatyczna jak z Kutnem. Przy stanie 11:10 Yankeesi bronili wygranej, która „wisiała na włosku”. Centaury przy 3 zajętych bazach liczyli, że ich najlepszy pałkarz doprowadzi do zdobycia punktów na miarę zwycięstwa. Jednak po raz kolejny doskonały chwytem piłki odbitej przez pałkarza popisał się Artur Mikowski i po raz kolejny postawił „kropkę nad i”, a wybuch radości z awansu do finału był ogromny. Wspaniale grali wszyscy zawodnicy, którzy pokazali, że w Polsce najlepsi muszą się liczyć z nami. Po raz trzeci z rzędu awansujemy do Finałów OOM, zdobywając kolejne punkty dla województwa warmińsko-mazurskiego. Wielka to zasługa zawodników: Damiana Skolmowskiego, Tomasza Skolmowskiego, Adama Wityczyna, Artura Mikowskiego, Tomasza Borowca, Michała Łuniewskiego, Aleksandra Stanisławskiego, Przemysława Szajdka, Łukasza Ismera, Nikodema Borowskiego  i trenerów Andrzeja Krzykowskiego i Zdzisława Ziółkowskiego. Dziękujemy także za pomoc młodym asystentom trenerskim zawodnikom: Michałowi Cięszczykowi i Grzegorzowi Łątkowskiemu oraz sędziom Mateuszowi Banachowi, Igorowi Piotrowiczowi, Michałowi Kempka i Jakubowi Jedwabnikowi

Dziękujemy za wsparcie Warmińsko-Mazurskiej Federacji Sportu i Panu Prezesowi Zbigniewowi Lewickiemu oraz samorządom: Powiatowi Działdowskiemu, Województwu Warmińsko-Mazurskiemu i Gminie Miasto Działdowo, MOSiR Działdowo, firmie PROREMBUD Działdowo Zbigniewa Młodawskiego i Maciejowi Lipińskiemu.

Nadesłał: Zdzisław Ziółkowski

Galeria

Fot: Z. ZiółkowskiDodał: Benedykt Perzyński