Społeczeństwo i środowisko 19.07.2024
Budynek szpitalny przy ul. Leśnej w Działdowie ma już 50 lat!

Na przełomie lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych ubiegłego stulecia władze Komitetu Miejskiego PZPR podjęły starania, by w Działdowie zbudowany został obiekt szpitalny, spełniający kryteria nowoczesnego szpitala powiatowego. Budowa nowego szpitala, który funkcjonuje obecnie przy  ul. Leśnej 1, rozpoczęła się w marcu 1969 r. Mimo wielu trudności, związanych z zaopatrzeniem materiałowym, obiekt oddano siedem miesięcy przed terminem. Początkowo data otwarcia nowego obiektu ustalona była na 22 lipca 1974 r. w trakcie obchodów Narodowego Święta Odrodzenia Polski, ale ostatecznie wyznaczono ją na 19 lipca 1974 r.

Szpital Powiatowy w  Działdowie, funkcjonujący w ramach Zespołu Opieki Zdrowotnej, przewidziany był na 250 łóżek, „… wewnątrz wyposażony w dogodne urządzenia. Wszędzie dużo przestrzeni i światła. Ma bogate zaplecze socjalne – łazienki, świetlice, stołówkę dla personelu, pokoje wypoczynku dla lekarzy i pielęgniarek i kioski”.[1]

Wśród zaproszonych na tę uroczystość gości należy wymienić ówczesnego ministra zdrowia i opieki społecznej prof. Mariana Zdzisława Śliwińskiego oraz przedstawicieli władz wojewódzkich, powiatowych i miejskich, a także Kazimierza Klimka, przedstawiciela wykonawcy, czyli Iławskiego Przedsiębiorstwa Budowlanego. Funkcję dyrektora szpitala objął lekarz radiolog Arkadiusz Pułkownik i pełnił ją do 28 lutego 1975 r.[2]

Obchody jubileuszowe z okazji 50-lecia działdowskiego szpitala, w trakcie których wręczone zostały odznaczenia dla pracowników SPZOZ w Działdowie, odbyły się 19 lipca br. w działdowskim MDK-u.

Benedykt Perzyński

Przypisy:

[1] Szpital jak pałac, w: „Nasze Działdowo. Jednodniówka Miejskiej Rady Narodowej”, 1974, s. 1.

[2] Szerzej o szpitalnictwie w Działdowie w: B. Perzyński, Historia szpitala w Działdowie. Wydanie jubileuszowe z okazji 50-lecia oddania do użytku obiektu szpitalnego przy ul. Leśnej 1, Działdowo 2024.

Budynek szpitalny przy ul. Leśnej w Działdowie ma już 50 lat!
Fot: Benedykt PerzyńskiDodał: Benedykt Perzyński