Ogłoszenia 26.02.2021

Komunikat Starosty Działdowskiego z dnia 26 lutego 2021 roku

Szanowni Państwo,

w ostatnim czasie w naszym kraju, a szczególnie w województwie warmińsko-mazurskim, sytuacja epidemiologiczna rozwija się dynamicznie, odnotowywany jest znaczący wzrost zakażeń wirusem SARS-CoV-2, przekroczona została bariera 10 tysięcy nowych zakażeń na dobę, pojawiają się nowe mutacje koronawirusa, wzrosła liczba zajętych łóżek i respiratorów w szpitalach, stale rośnie też liczba zlecanych testów. Sytuacja epidemiczna w naszym województwie jest szczególnie trudna, wskaźnik nowych zakażeń w województwie warmińsko – mazurskim wynosi 45 w przeliczeniu na 100 tysięcy mieszkańców, a średnia w całym kraju to 20 nowych, dziennych zakażeń na 100 tysięcy mieszkańców.

W związku z powyższym od 27 lutego 2021 r. w naszym województwie zostają zaostrzone zasady bezpieczeństwa, zamknięte hotele, galerie handlowe, placówki kulturalne i wraca nauka zdalna dla uczniów klas I-III szkół podstawowych. Od 27 lutego 2021 r. zostaje wprowadzony obowiązek zasłaniania maseczką ust i nosa. Przyłbicę można stosować, jako dodatkowy oprócz wymaganej maseczki środek zabezpieczający.

Tempo narastania trzeciej fali lub jej zatrzymanie zależy w dużej mierze od naszego zachowania, dlatego w celu ograniczenia ryzyka rozprzestrzeniania się wirusa SARS-CoV-2 wszyscy powinniśmy stosować się do wytycznych i zaleceń Ministerstwa Zdrowia, Głównego Inspektora Sanitarnego oraz Wojewody. Szybciej i skuteczniej ograniczymy tempo i zasięg rozprzestrzeniania się koronawirusa przestrzegając zasad bezpieczeństwa – DDMA+W, czyli:

• Dystans,
  • Dezynfekcja,
  • Maseczka,
  • Aplikacja STOP COVID – ProteGO Safe,
  • Wietrzenie.

Zalecam utrzymywanie dystansu społecznego minimum 1,5 m, częste mycie rąk i ich dezynfekcję oraz zakrywanie ust i nosa maseczką. Są to podstawowe czynności, które mogą przyczynić się do ograniczenia ryzyko zakażenia koronawirusem. Walkę z zagrożeniem wspiera też aplikacja STOP COVID – ProteGO Safe. Wskazane jest  też częste wietrzenie pomieszczeń, w których przebywamy.