Powiat Działdowski

A- A+

Kultura, edukacja, sport 01.03.2018
„ODYSEJA UMYSŁU” W DZIAŁDOWSKIEJ PORADNI PSYCHOLOGICZNO-PEDAGOGICZNEJ

Przez kilka miesięcy w Poradni Psychologiczno–Pedagogicznej w Działdowie trwały przygotowania do udziału w programie „Odyseja Umysłu”, którego celem jest twórcze rozwiązywanie problemów. Drużyna reprezentująca nasz rejon składała się z siedmiu uzdolnionych uczniów szkól podstawowych Powiatu Działdowskiego. Udział uczniów w programie był wspierany przez szkoły podstawowe, Powiat Działdowski oraz rodziców, których dzieci uczestniczyły w projekcie. Na terenie poradni grupa pracowała pod opieką trenera – psychologa Natalii Szramki. Zadaniem drużyny było wybranie jednego z dostępnych zadań (czyli Problemów Długoterminowych), stworzenie jego rozwiązania, a następnie zaprezentowanie go w konkursie w formie 8-minutowej inscenizacji. Eliminacje regionalne odbyły się 25 lutego 2018 roku w Warszawie. Udział wzięło 95 drużyn z województw: mazowieckiego, podlaskiego, lubelskiego oraz warmińsko–mazurskiego. Grupa „Odyseuszy” współzawodniczyła z 20 innymi zespołami ze swojej kategorii wiekowej, które również wybrały to zadanie. Tematem przedstawienia była „Nieziemska Miejscówka”. Oprócz trenowania twórczego myślenia oraz współpracy, grupa ćwiczyła „problemy spontaniczne”, które również w dniu konkursu musiała rozwiązać w przeciągu kilku minut od chwili poznania zadania.

Galeria

Uczestnicy reprezentujący Poradnię Psychologiczno–Pedagogiczną w Działdowie wykazali się ogromnym zaangażowaniem, kreatywnością, pracowitością i umiejętnością pracy w zespole. Dzieci te w swoich środowiskach są liderami i z pewnością dalej będą się rozwijać swój potencjał. Dzięki Odysei Umysłu, która wymaga samodzielnego tworzenia rozwiązań, bez ingerencji ze strony trenera bądź innych osób dorosłych, uczniowie nauczyli się, że samodzielna praca rozbudza w nich odpowiedzialność za własne decyzje, a co najważniejsze wzmacnia poczucie dumy z tego, co sami stworzyli. Oprócz tego projekt był tak skonstruowany, że jego uczestnicy przeżyli fantastyczną przygodę i świetnie się bawili na każdym z jego etapów.

Galeria

Na terenie Poradni Psychologiczno–Pedagogicznej w Działdowie planowane są kolejne przedsięwzięcia, które będą rozbudzały u zdolnych uczniów umiejętności kreatywnego myślenia oraz pracy zespołowej.

Galeria

Nadesłał: Wojciech Lipka

Dodał: Benedykt Perzyński