Ogłoszenia 21.04.2021

Komunikat Warmińsko-Mazurskiego Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii z dn. 19 kwietnia 2021 r. o stwierdzeniu trzynastego ogniska wysoce zjadliwej grypy ptaków na terenie województwa warmińsko-mazurskiego.

Warmińsko-Mazurski Wojewódzki Lekarz Weterynarii informuje o wykryciu w 2021 r. trzynastego ogniska grypy ptaków na terenie województwa warmińsko-mazurskiego. 19 kwietnia 2021 r. otrzymano sprawozdanie z badań wykonanych w Państwowym Instytucie Weterynaryjnym – Państwowym Instytucie Badawczym w Puławach dotyczące próbek pobranych od drobiu w gospodarstwie komercyjnym, w którym utrzymywano 13 088 szt. indyka rzeźnego, zlokalizowanym w miejscowości Kiełpiny, gmina Lidzbark, powiat działdowski. W badanych próbkach stwierdzono obecność materiału genetycznego wirusa grypy ptaków (AIV) H5N8.
W gospodarstwie wdrożone zostały procedury związane z likwidacją choroby.