Powiat Działdowski

A- A+

Kultura, edukacja, sport 09.03.2020
Pokonkursowe reminiscencje

Tegoroczny XV Powiatowy Konkurs Recytatorski Poezji im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego już za nami. Z racji jubileuszu w tym roku postanowiono wrócić do źródeł i zadaniem uczestników była recytacja dowolnie wybranej liryki Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, tak jak to miało miejsce w pierwszych edycjach konkursu. Warto zaznaczyć, że deklamowanie pięknych wierszy patrona lidzbarskiego liceum jest nie lada wyzwaniem i nastręcza młodzieży wielu trudności interpretacyjnych. Tym bardziej należy się podziw i wielkie brawa dla uczestników. Podczas recytacji uczeń miał prawo zastosować elementy gry aktorskiej lub skorzystać z akompaniamentu muzycznego. Jeśli wiersz był niewielkich rozmiarów, dopuszczało się przedstawienie w konkursie dwóch utworów.

W tym roku do zawodów przystąpiła rekordowa liczba uczestników – otrzymaliśmy 38 zgłoszeń. Swoich reprezentantów miały następujące placówki:

Szkoła Podstawowa nr 1 z Oddziałami Dwujęzycznymi i Sportowymi im. Tadeusza Kościuszki w Lidzbarku,

Szkoła Podstawowa nr 2 z Oddziałami Dwujęzycznymi i Sportowymi im. Szarych Szeregów w Lidzbarku,

Szkoła Podstawowa. Zespół Szkół w Lubowidzu,

Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Zieluniu,

Niepubliczna Szkoła Podstawowa im. Wincentego Witosa w Wąpiersku,

Szkoła Podstawowa w Bryńsku,

Technikum w Zespole Szkół im. Króla Władysława Jagiełły w Lidzbarku,

Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. K. K. Baczyńskiego w Lidzbarku,

Zespół Szkół nr 1 w Działdowie,

Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. ks. Edmunda Domańskiego w Iłowie,

II Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznym w Działdowie.

Jury w składzie: Edyta Marszak – dyrektor M-GBP w Lidzbarku, Anna Wasielewska – instruktor MGOK w Lidzbarku (Przewodnicząca), Teresa Kińska – polonistka i bibliotekarka z Zespołu Szkół w Lidzbarku – zadecydowało o nagrodzeniu w kategorii szkół podstawowych:

I miejsce – Martyna Pawelska ze Szkoły Podstawowej w Bryńsku,

II miejsce – Julia Falkowska ze Szkoły Podstawowej w Lubowidzu,

III miejsce  – Dagmara Karpińska  ze Szkoły Podstawowej w Bryńsku.

Wyróżnienia w tej grupie otrzymały: Małgorzata Czuba (Niepubliczna Szkoła Podstawowa im. Wincentego Witosa w Wąpiersku), Alicja Marecka (Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Zieluniu), Oliwia Wyżlic (Szkoła Podstawowa w Bryńsku).

Nieco starsi uczniowie byli nagradzania w kategorii Szkoły Ponadpodstawowe i tu na podium znalazły się:

Zuzanna Wasielewska z Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. K. K. Baczyńskiego w Lidzbarku (I miejsce), Paulina Nałęcz z Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. ks. Edmunda Domańskiego w Iłowie (II miejsce) oraz Julia Waleszkowska z II Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznym w Działdowie.

Jurorzy przyznali wyróżnienia Dominice Galickiej z II LO w Działdowie, Weronice Garczyńskiej z Zespołu Szkół w Działdowie oraz Mateuszowi Jaworskiemu, przedstawicielowi LO w Lidzbarku.

Fundatorami nagród w naszym konkursie byli: regionalista i poeta pan Benedykt Zygfryd Perzyński, Powiat Działdowski, Wydawnictwo „Znak”, Dom Wydawniczy REBIS, Wydawnictwo Iskry. Serdecznie dziękujemy za okazane wsparcie!

Gratulujemy Uczestnikom i ich Opiekunom oraz… zapraszamy za rok!

Nadesłała: Paulina Sekita

Pokonkursowe reminiscencje
Dodał: Benedykt Perzyński