Kultura, edukacja, sport 02.07.2024
Powiatowe Wieczory z Poezją i Prozą rozpoczęte!

XII edycję  Powiatowych Wieczorów z Poezją i Prozą zainaugurowało spotkanie w Parku Honorowych Dawców Krwi w Działdowie. Odbyło się ono w niedzielę 30 czerwca. Gościem pierwszego wieczoru był znany aktor Adam Woronowicz, a towarzyszyła mu poetka z Działdowskiej Kuźni Słowa Zofia Hoffer. Gości przywitała prezes Stowarzyszenia Działdowska Kuźnia Słowa Renata Buczyńska oraz towarzyszący jej członek DKS Piotr Kozikowski. Wśród publiczności znalazła się Elżbieta Węglewska – radna Powiatu Działdowskiego, radni Miasta Działdowo – Justyna Lytvyn i Andrzej Przybyszewski oraz Sławomir Rutkowski – dyrektor Miejskiego Domu Kultury w Działdowie.

Publiczność zgromadzona na pierwszym wieczorze z przyjemnością słuchała interpretacji wierszy w wykonaniu bohaterów wieczoru. Poetycki przekaz był przeplatany konwersacją aktora z  poetką, prowadzoną w lekkim, przyjacielskim tonie. Aktor nie ukrywał, że  wiersze Zofii Hoffer zrobiły na nim duże wrażenie. Cytował fragmenty, które zwróciły jego szczególną uwagę. Swobodnymi wypowiedziami nawiązał też dobry kontakt z publicznością, przytaczając anegdoty ze swoich doświadczeń zawodowych. Poetycki dialog uzupełniał występ muzyczno-wokalny Kornelii Falk, Kingi Kuc oraz Marzeny Sikorskiej-Liedtke i Grzegorza Liedtke  ze Szkoły Muzyki i Tańca „Art Music”. Wokalistom towarzyszył pokaz pary tanecznej – Justyny Kalinowskiej-Rojek i Przemysława Rojka. Wieczór był również okazją, aby obejrzeć wystawę prac malarskich Anity Zawadzkiej (Peonia Art.), prezentującą artystyczne impresje do niedawno promowanej płyty „Gra w miłość”, na której znajdują się piosenki ze słowami poetów DKS i muzyką skomponowaną przez Kornelię Falk.

Powiatowe Wieczory z Poezją i Prozą to cykliczne wydarzenie kulturalne finansowane przez Powiat Działdowski.

Organizatorami pierwszego spotkania było Stowarzyszenie Działdowska Kuźnia Słowa, we współpracy z Miejskim Domem Kultury oraz Miejską Biblioteką Publiczną w Działdowie. Patronami medialnymi tegorocznej imprezy są: Moje Działdowo, Radio 7 – Północne Mazowsze i Działdowszczyzna, Gazeta Działdowska, Miesięcznik Dzień Dobry Działdowo.

Nadesłała Elżbieta Zakrzewska

/zdjęcie główne przedstawia mężczyznę i kobietę siedzących na scenie/

Fot: Darek Buczyński, Jadwiga Smółka, Karol WrombelDodał: Benedykt Perzyński