Kultura, edukacja, sport 20.11.2019
Powiatowy Konkurs Astronomiczny „Copernicus” w lidzbarskim LO już po raz jedenasty!

19 listopada 2019 br. w Liceum Ogólnokształcącym z Oddziałami Dwujęzycznymi im. K. K. Baczyńskiego w Lidzbarku już po raz jedenasty przeprowadzono zawody astronomiczne na szczeblu powiatowym. Konkurs organizowany był pod patronatem Starostwa Powiatowego w Działdowie, które było fundatorem atrakcyjnych nagród: tabletów, głośników bezprzewodowych i słuchawek.

Reprezentanci szkół podstawowych oraz średnich z terenu powiatu działdowskiego mogli sprawdzić swoją wiedzę z zakresu astronomii. Tegoroczną edycję, w zupełnie odświeżonej formule, przygotowała nauczycielka fizyki z naszej szkoły – pani Joanna Piórkowska.

Do udziału w konkursie zgłosiły się trzy szkoły podstawowe (Szkoła Podstawowa nr 1 z Oddziałami Dwujęzycznymi i Sportowymi im. Tadeusza Kościuszki w Lidzbarku, Szkoła Podstawowa nr 2 z Oddziałami Dwujęzycznymi i Sportowymi im. Szarych Szeregów w Lidzbarku i Niepubliczna Szkoła Podstawowa im. Wincentego Witosa w Wąpiersku) oraz cztery szkoły ponadpodstawowe i ponadgimnazjalne (I Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi w Zespole Szkół nr 1 im. Stefana Żeromskiego w Działdowie, II Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi w Zespole Szkół nr 2 im. Jana Pawła II w Działdowie, Liceum Ogólnokształcące im. Biskupa Jana Chrapka w Rybnie, gospodarze – Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Lidzbarku).

Zawodnicy musieli się zmierzyć z zadaniami pisemnymi i częścią ustną konkursu. W pierwszej części uczniowie zmierzyli się z astronomią, przybliżającą nam tajemnice Wszechświata, wypełniając test. Następnie trójka uczniów, która uzyskała najwyższe wyniki z części pisemnej wzięła udział  w finale konkursu – multimedialnym quizie.

Na podstawie dwóch części konkursu jury wyłoniło jego zwycięzców w dwóch kategoriach:

Szkoły podstawowe

I miejsce Bartosz Bilski ze Szkoły Podstawowej nr 1 z Oddziałami Dwujęzycznymi i Sportowymi im. Tadeusza Kościuszki w Lidzbarku

II miejsce Olga Kilanowska ze Szkoły Podstawowej nr 2 z Oddziałami Dwujęzycznymi i Sportowymi im. Szarych Szeregów w Lidzbarku

III miejsce Maria Karbowska ze Szkoły Podstawowej nr 2 z Oddziałami Dwujęzycznymi i Sportowymi im. Szarych Szeregów w Lidzbarku

Szkoły ponadpodstawowe i ponadgimnazjalne

I miejsce Kacper Kopeć z I Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi w Zespole Szkół nr 1 im. Stefana Żeromskiego w Działdowie

II miejsce Bartosz Gromadkiewicz z II Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi w Zespole Szkół nr 2 im. Jana Pawła II w Działdowie

III miejsce Natalia Kacprzak z Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. K. K. Baczyńskiego w Lidzbarku

Dyplomy oraz nagrody wręczyli zwycięzcom: starosta Paweł Cieśliński oraz dyrektor LO w Lidzbarku Dorota Sadowska.

Powiatowy Konkurs Astronomiczny „Copernicus”, który jest tradycją lidzbarskiego liceum, to okazja do pogłębienia wiedzy o rozgwieżdżonym niebie, podróżach kosmicznych, odkryciu planet poza Układem Słonecznym, czarnych dziurach i Wielkim Wybuchu… Jego organizatorzy mają  nadzieję, że konkurs utwierdzi uczniów Powiatu Działdowskiego w przekonaniu, że warto poznawać astronomię i może ktoś z nich osiągnie sukcesy na miarę prof. Aleksandra Wolszczana czy Mikołaja Kopernika.

Nadesłała: Paulina Sekita

Fot: LO LidzbarkDodał: Benedykt Perzyński