Kultura, edukacja, sport 15.03.2018
PUCHAR PREZYDENTA RP DLA SUGAR STORM SKIDEL Z BIAŁORUSI

Między 9 a 11 marca br. odbyła się XVIII edycja Międzynarodowego Halowego Turnieju Baseballu –„Działdowo Cup 2018” . Blisko 300 zawodników z 5 krajów w kategorii U-12 walczyło o Puchar Prezydenta RP Pana Andrzeja Dudy, pod patronatem Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego. W tym roku turniej rozgrywany był na 2 halach sportowych: w Działdowie i Narzymiu, gdzie 19 drużyn /11 zagranicznych i 8 z Polski/ rozegrało blisko 60 spotkań. Ten jeden z największych turniejów w Europie rozgrywany był w ramach obchodów 100-lecia Państwa Polskiego, 60-lecia Szkoły Podstawowej Nr 2 z Oddziałami Dwujęzycznymi oraz 45-lecia pracy pomysłodawcy i organizatora Zdzisława Ziółkowskiego.

Poziom zawodów był bardzo wysoki. Liczące się w Europie zespoły z Białorusi, Ukrainy, Litwy i Mołdawii nadawały ton rozgrywkom baseballowym, a kroku dotrzymywali im jako jedyni z  polskich ekip gospodarze- drużyna Yankees Działdowo /trenerzy Andrzej Krzykowski i Zdzisław Ziółkowski/. Tylko „pech” i gra nie fair jednej z drużyn sprawiły, że Yankeesi nie zagrali o medal. 8 miejsce w tak doborowym towarzystwie jest mimo wszystko dużym sukcesem naszych młodych baseballistów, którzy potwierdzili ,że są jedną z najlepszych drużyn krajów. W meczu o złoty medal i Puchar Prezydenta RP  po zaciętej walce Sugar Storm Skidel pokonał swoich kolegów ze stolicy BK Mińsk 9:1, a o brązowy medal Desant Mikołajów zwyciężył Wild Wolves Kijów.

Na uroczystościach otwarcia i zakończenia turnieju wystąpiły przyjęte ogromnymi owacjami formacje tańca Sensation i InMotion  z Fresh Flow Dance Academy Joanny Kolk, zespół instrumentalny na instrumentach perkusyjnych – dziewczęta z Olsztynka Zbigniewa Chrzanowskiego, chór Our Voice Danuty Czeczot oraz rycerze  z zamków nidzickiego i działdowskiego walczący do „pierwszej krwi”: Piotr Cherkowski, Jarosław Komoszyński, Kamil Świątek. Miłym akcentem były podziękowania dla organizatora turnieju Zdzisława Ziółkowskiego od wojewody Artura Chojeckiego, prezesa Polskiego Komitetu Olimpijskiego Andrzeja Kraśnickiego, prezesa Polish National Youth Baseball Foundation Ala Koproskiego, prezesa Warmińsko-Mazurskiej Federacji Sportu Zbigniewa Lewickiego, dyrektora Muzeum Grunwaldu Szymona Dreja Grunwaldu, od ekip z Polski, od drużyn i trenerów Yankees Działdowo oraz  od starosty Mariana Janickiego, wicestarosty Mariana Brandta, wójta gminy Iłowo-Osada Sebastiana Cichockiego, prezesa Klubu „Yankees” Działdowo Zbigniewa Młodawskiego, dyrektor ZS Narzym Beaty Biernackiej i wicedyrektor SP 2 Działdowo Agaty Wrzecionowskiej.

Składy drużyn Yankeesów

Składy drużyn Yankeesów

Yankees Działdowo I – Nikodem Borowski, Damian Skolmowski, Tomasz Skolmowski, Adam Wityczyn,Kacper Legęza, Michał Łuniewski, Kacper Ulatowski, Michał Ismer, Antoni Maier, Mikołaj Orpel, Aleksander Stanisławski. Trenerzy Zdzisław Ziółkowski, Andrzej Krzykowski

Yankees Działdowo II – Oskar Zero, Filip Nowakowski, Bartosz Wiśniewski, Jakub Jedwabnik, Cezary Karpiński, Miłosz Chmielewski, Igor Piotrowicz, Łukasz Wiśniewski, Dominik Sumiła, Mateusz Łuczak, Julia Chojnacka, Miłosz Chmielewski, Wiktor Kowalski,Igor Tyska, Piotr Sobiewski. Trenerzy: Maciej Lipiński, Aneta Prusak, Marcin Morawski

Sędziowie: Maciej Lipiński, Dawid Jurkowski, Paweł Karbowski, Damian Zaczkowski, Mateusz Banach,  Krystian Tyska, Mateusz Cymbalak, Marta Chądzyńska, Michalina Chołuj, Kamil Ziółkowski

Nagrody indywidualne:

MVP – Mark Furman – Skidel /Białoruś/

Najlepszy Pałkarz /Batter/- Matsvey Bagdzewich – Mińsk /Białoruś/

Najlepszy miotacz /Pitcher/ – Parai – Mikołajów /Ukraina/

Najlepszy zawodnik z Polski – Antoni Maier – Yankees I Działdowo /Polska/, Filip Leda – Kruki Augustów /Polska/

Puchar PKOl-u – Akademia Schaby /Polska/

Organizatorzy pragną podziękować za ufundowanie nagród, Prezydentowi RP – fundatorowi Pucharu za I miejsce, Marszałkowi Województwa Warmińsko-Mazurskiego – puchary, medale, statuetki, Staroście Działdowskiemu – puchary, upominki, Burmistrzowi Miasta Działdowo – koszulki, upominki, Wójtowi Gminy Iłowo-Osada – puchary, upominki,   Dyrektorowi Muzeum w Grunwaldzie  – statuetki, Prezesowi Polskiego Komitetu Olimpijskiego – puchar, nagrody,  Prezesowi UKS ”Yankees” Działdowo- puchary, upominki, Alowi Koproskiemu /USA/ – medale, nagrody, Elżbiecie i Gabrielowi Chojakom /DEKORGLASS/- upominki, Elli Grünefeld /HEINZ GLAS/ – upominki.

Szczególne podziękowania kierowane są do wszystkich pracowników obsługi turnieju z Zespołu Szkół w Narzymiu i Szkoły Podstawowej Nr 2 z Oddziałami Dwujęzycznymi  oraz  do obsługi medycznej.

Turniej wsparli finansowo: Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko Mazurskiego, Ministerstwo Sportu i Turystyki, Polski Związek Baseballu i Softballu, Warmińsko-Mazurska Federacja Sportu, DEKORGLASS Działdowo , HEINZ GLAS Działdowo , IWOMAR Działdowo, KOMBET Działdowo, PROREMBUD Działdowo, MAXIKAZ Działdowo, UKS ”Yankees” Działdowo, Bułka z Masłem, Zakłady Mięsne Józef Czaplicki, MLEKOVITA, TINTA Działdowo, Włodzimierz Olewnik, OKe’j! Działdowo, Warmińsko-Mazurski Fundusz „Poręczenia Kredytowe”, ViGGaMi Działdowo, ABP COMPUTER, MEBLOLUX i inni.

Nadesłał: Zdzisław Ziółkowski