Kultura, edukacja, sport 10.10.2024
83. rocznica śmierci jednego z patronów Działdowa zamordowanego w obozie Soldau

10 października 1941 r. zostali zamordowany przez Niemców w obozie Soldau urodzony 10 kwietnia 1886 r. w Żurominie Leon Wetmański, ksiądz katolicki. 19 grudnia 1927 r. został mianowany biskupem pomocniczym diecezji płockiej i biskupem tytularnym Camachus. Sakrę biskupią przyjął 22 kwietnia 1928 r. w Płocku. W 1931 r. został prezesem Towarzystwa Dobroczynności Caritas w Płocku oraz założył Stowarzyszenie Pań Miłosierdzia. Był również sekretarzem generalnym Związku Misji Duchowych w Polsce, a od 1939 r. dyrektorem Krajowej Unii Apostolskiej Kapłanów w Polsce. W okresie okupacji dwukrotnie aresztowany. W marcu 1941 r., razem z arcybiskupem Antonim Julianem Nowowiejskim, został przewieziony do Płocka, a stamtąd do niemieckiego obozu KL Soldau. Istnieją przypuszczenia, że został zamordowany już lipcu lub sierpniu 1941 r., ale tę datę śmierci uznaje się obecnie za oficjalną.

W tym samym dniu w ww. obozie został zamordowany urodzony 5 lutego 1913 r. w Głuchowie Jan Kozłowski, ksiądz katolicki, wikariusz parafii Daniszewo.
Pokój ich duszom!

BP

/zdjęcie główne przedstawia budynek poobozowy/

Fot: Benedykt PerzyńskiDodał: Benedykt Perzyński