Powiat Działdowski

A- A+

Kultura, edukacja, sport 30.08.2021

Od 1 września 2021 r. nauka w szkołach będzie się odbywała w trybie stacjonarnym. Wraz z powrotem dzieci i młodzieży do szkół rozpoczną się szczepienia przeciw COVID-19 uczniów, którzy ukończyli 12 lat.

Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Ośrodkiem Rozwoju Edukacji przygotowało zestaw materiałów informacyjnych dotyczących szczepień uczniów od 12. roku życia.

Organizacja szczepień

Dobrowolne szczepienia będą odbywały się w istniejącej bazie punktów szczepień populacyjnych i powszechnych lub w tymczasowych mobilnych punktach szczepień na terenie placówek oświatowych. Tryb mobilny będzie realizowany przez doświadczone podmioty lecznicze prowadzące stacjonarne punkty szczepień.

Punkty zapewnią m.in. obecność lekarza podczas kwalifikacji do szczepienia dziecka, przygotowanie kadry zespołu szczepiącego oraz utylizację odpadów medycznych, jeśli szczepienie będzie realizowane na terenie szkoły. Podczas akcji szczepień w szkołach zaszczepieni będą mogli być także rodzice ucznia oraz pracownicy szkoły.

Powakacyjny harmonogram szczepień rekomendowany przez Ministra Edukacji i Nauki

I tydzień września (1 IX – 5 IX) – tydzień informacyjny, w którym zostaną przeprowadzone lekcje wychowawcze i spotkania z rodzicami o charakterze informacyjno-edukacyjnym nt. szczepień.

II tydzień września (6 IX-12 IX) – tydzień przygotowania do szczepienia, który będzie poświęcony na zbieranie przez dyrektora i wychowawców deklaracji od rodziców lub opiekunów prawnych z wyrażeniem zgody na szczepienie dziecka.

III tydzień września (13 IX-19 IX) – tydzień szczepień, podczas którego wszyscy chętni uczniowie, a także rodzice i pracownicy będą mogli zaszczepić się przeciwko COVID-19.

Podczas szczepienia, oprócz profesjonalnej opieki lekarskiej, uczniom będą mogli towarzyszyć rodzice. Akcja szczepień w wybranym miejscu uzależniona zostanie od liczby chętnych. Odpowiednie służby medyczne będą w tej sprawie współpracowały z dyrektorami szkół i placówek.

Przygotowanie się ucznia do szczepienia – rekomendacje dla rodziców

Ministerstwo Edukacji i Nauki wspólnie z Ministerstwem Zdrowia opracowało także rekomendacje dotyczące przygotowania się ucznia do szczepienia. Są one skierowane przede wszystkim do rodziców i opiekunów. W zaleceniach znalazły się m.in. informacje dotyczące spożywania posiłków przed szczepieniem czy przyjmowania leków. Przed szczepieniem rodzice powinni zwrócić także szczególną uwagę na rzetelne wypełnienie przed wizytą w punkcie szczepień Kwestionariusza wstępnego wywiadu przesiewowego przed szczepieniem osoby małoletniej przeciw COVID-19. Ważne jest, aby w Kwestionariuszu podać wszystkie istotne informacje o zdrowiu dziecka.

Dlaczego warto się zaszczepić?

Szczepionka to najlepszy sposób na przerwanie transmisji wirusa, a tym samym na powrót do życia, które znamy sprzed okresu pandemii. Zaszczepienie się jak największej liczby osób zwiększa szansę na trwały powrót do stacjonarnych zajęć w szkołach, placówkach i na uczelniach, wydarzeń kulturalnych czy spotkań rodzinnych i towarzyskich. Dzięki szczepionce możemy chronić nie tylko nas samych, ale także naszych najbliższych.

Jak działa szczepionka?

Szczepionka wyzwala w organizmie człowieka naturalną produkcję przeciwciał. Stymuluje także  komórki odpornościowe, aby chroniły nas przed zakażeniem COVID-19. Szczepionka jest darmowa i dobrowolna.

Od 25 sierpnia działa specjalny adres mailowy szczepienia-dzieci@gis.gov.pl, na który rodzice i opiekunowie mogą wysyłać pytania związane ze szczepieniami uczniów.Na wiadomości będą odpowiadali specjaliści z Głównego Inspektoratu Sanitarnego oraz Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych. Rodzice, którzy mają wątpliwości związane ze szczepieniami dzieci, mogą skorzystać z możliwości zadawania pytań oraz zapoznać się z treścią listu Ministra Zdrowia skierowanego do dyrektorów szkół, pedagogów i rodziców uczniów.

Zachęcamy również do zapoznania się z materiałami edukacyjnymi przygotowanymi przez specjalistów (profesorów wirusologii i epidemiologii) aktualne informacje na temat roli szczepień w zapobieganiu epidemii. Materiały te odnoszą się do najczęściej pojawiających się pytań i wątpliwości dotyczących szczepień przeciwko COVID-19.

www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka/szczepienia-uczniow-od-12-roku-zycia–materialy-informacyjne

www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka/organizacja-szczepien–informacja-dla-dyrektorow-szkol-i-placowek

Galeria

Materiały informacyjne oraz deklaracja do pobrania:

Dodał: Benedykt Perzyński