Kultura, edukacja, sport 23.07.2024
TRZECI POWIATOWY WIECZÓR POEZJI I PROZY 2024

Po dwutygodniowej przerwie organizatorzy Powiatowych Wieczorów z Poezją i Prozą zaprosili sympatyków słowa na kolejny, już trzeci w tegorocznej edycji, wieczór literacki, który odbył się w niedzielne popołudnie 21 lipca, w parku Honorowych Dawców Krwi. Tradycyjnie gości przywitali prezes Stowarzyszenia Działdowska Kuźnia Słowa, Renata Buczyńska i Piotr Kozikowski. Wśród publiczności obecni byli: Burmistrz Miasta Działdowo Grzegorz Mrowiński z małżonką oraz radni miejscy – Justyna Lytvyn i Andrzej Przybyszewski.
Na trzeci poetycki wieczór został zaproszony gość z Olsztyna – Piotr Burczyk, poeta, autor dwóch tomików wierszy. Wraz z nim przybyli jego bliscy – żona i syn oraz mama, aktorka Teatru Jaracza w Olsztynie, Irena Telesz-Burczyk. Pani Irena jest przyjaciółką SDKS, ale także aktorką znaną działdowskiej publiczności z udziału w spektaklach Teatru przy Stoliku, który jest zapraszany przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Działdowie.
Wiersze Piotra Burczyka, wraz z autorem, czytał drugi z zaproszonych gości – aktor teatralny i filmowy pochodzący z Działdowa, Dariusz Pick. Poeta opowiadał o swojej twórczości, inspiracjach, życiu i postrzeganiu świata. Jego utwory, prezentowane na spotkaniu, nawiązywały do odkrywania tożsamości i pielęgnowania tradycji. Bardzo zaciekawił obecnych opowieścią o zwykłych przedmiotach, znalezionych w poniemieckim domu, w którym teraz mieszka, a które stały się inspiracją do jego twórczości.
Prezentacji wierszy towarzyszył występ wokalny Joanny Przyborowskiej z Lidzbarka. Wokalistka zaśpiewała piosenki poetyckie, w tym jedną autorską z własnym tekstem i muzyką. W trakcie wieczoru publiczność miała również okazję obejrzeć wystawę fotograficzną prac Ryszarda Makszyńskiego, która przedstawiała dwa tematy: obiekty architektury ważne dla naszego miasta oraz zdjęcia ptaków, uchwycone w niezwykłych, wyczekanych i wyjątkowych momentach.
Było to już 57 spotkanie w ramach Powiatowych Wieczorów z Poezją i Prozą, które są finansowane przez Powiat Działdowski. Organizatorami tego spotkania było Stowarzyszenie Działdowska Kuźnia Słowa, we współpracy z Miejskim Domem Kultury oraz Miejską Biblioteką Publiczną w Działdowie.

Nadesłała Elżbieta Zakrzewska

Fot: Jadwiga Smółka i Ryszard MakszyńskiDodał: Benedykt Perzyński