W dniach 20-21 września 2024 r. na terenie Lidzbarka odbyły się „Warsztaty przyrodniczo-historyczne Lidzbark 24”, które zgromadziły przedstawicieli 15 placówek z powiatu działdowskiego (60 uczniów wraz z opiekunami). Organizatorem już po raz kolejny było Działdowskie Centrum Edukacji Ekologicznej we współpracy i wsparciu finansowemu Starostwa Powiatowego w Działdowie. Baza noclegowa mieściła się w LO im. K. K. Baczyńskiego w Lidzbarku. Uczestników na miejscu powitał ciepło burmistrz Lidzbarka Andrzej Piątkowski, naczelnik Wydz. Edukacji, Zdrowia, Kultury, Sportu i Współpracy z Organizacjami Pozarządowymi Starostwa Powiatowego Marlena Perzyńska, wicedyrektor szkoły Joanna Piórkowska, prezes DCEE Urszula Cieślińska i wiceprezes Magdalena Anczykowska. Warsztaty to niezwykła okazja do poszerzenia wiedzy o otaczającej przyrodzie oraz historii regionu. Pierwszego dnia uczestnicy odbyli zajęcia terenowe ścieżką przyrodniczo-leśną w Nadleśnictwie Lidzbark w rezerwacie „Klonowo”, gdzie poznawali różnorodność lokalnej flory i fauny. Zajęcia prowadzili – Joanna Rybicka i Jakub Martyniuk. Odwiedzili również tamtejszą izbę edukacyjną, a spacer na wieżę widokową nad j. Lidzbarskim dostarczył niezapomnianych wrażeń – z góry podziwiali piękny krajobraz jeziora Lidzbarskiego i rzeki Wel słuchając ciekawych informacji o jej znaczeniu w tworzeniu nowej linii brzegowej jeziora. Wieczorem odbył się pokaz pierwszej pomocy prowadzony przez ratowników medycznych. Uczestnicy sami zorganizowali integracyjne zajęcia – wspólne śpiewanie piosenek ekologicznych, zabawy rytmiczne i taneczne. Na dobranoc miała miejsce projekcja filmów przyrodniczych. Drugiego dnia warsztatów uczestnicy podzieleni na trzy grupy, ruszyli na dalsze odkrywanie Lidzbarka. Zwiedzili miasto dzięki przewodnikowi Krzysztofowi Chylińskiemu, którego wiedza i sposób przekazu zaciekawiła wszystkich. Odwiedzili lokalną bibliotekę mieszczącą się w zabytkowym budynku, gdzie przewodnikiem była Edyta Marszak, wzięli udział w interesujących warsztatach pokazujących, jak twórczo wykorzystać stare książki. Następnie uczestnicy zwiedzili Warmińsko-Mazurskie Muzeum Pożarnictwa w Lidzbarku. Tu przewodnikiem był druh Tomasz Sternicki. Historia OSP w Lidzbarku, zgromadzone eksponaty wzbudziły wielu emocji, włącznie ze sprawdzeniem sprawności dawnej motopompy. Nie zabrakło chwil na relaks nad jeziorem, gdzie uczniowie skosztowali pysznych lodów, podziwiali widoki, karmili kaczki i „chwytali” jeszcze letnie promienie słońca. Warsztaty zakończyły się wspólnym obiadem i podsumowaniem w formie konkursu, podczas którego uczniowie wykazali się wiedzą zdobytą w trakcie wydarzenia. Każda szkoła i każdy uczestnik pamiątkowe upominki, a zwycięzcy konkursu odebrali nagrody. Uczniowie wrócili do domów pełni wrażeń i nowych doświadczeń.
Warsztaty w Lidzbarku były wspaniałą okazją do nauki, integracji i świetnej zabawy, a uczniowie z niecierpliwością czekają na kolejne takie wydarzenia.
W warsztatach wzięły udział następujące szkoły:
Prezes DCEE Urszula Cieślińska w imieniu zarządu dziękuje wszystkim, którzy umożliwili organizację warsztatów. Wspomnieć należy następujące instytucje: Starostwo Powiatowe w Działdowie, Urząd Miasta i Gminy w Lidzbarku, Liceum Ogólnokształcące im. K.K. Baczyńskiego w Lidzbarku, Ochotnicza Straż Pożarna w Lidzbarku, Nadleśnictwo Lidzbark, Ratownictwo Medyczne z Lidzbarka i Ekologiczny Związek Gmin Działdowszczyzna.
Nadesłała: Magdalena Anczykowska
/zdjęcie główne przedstawia uczestników wydarzenia/