Kultura, edukacja, sport 25.10.2022
Uczniowie ZSZ Nr 1 w Działdowie zakończyli dwuletni projekt

30 września br. Zespół Szkół Zawodowych nr 1 w Działdowie zakończył realizację dwuletniego projektu „Przyszłość zaczyna się teraz – staż  zawodowy dla technika handlowca i technika logistyka, w ramach projektu „Międzynarodowa mobilność edukacyjna uczniów i absolwentów oraz kadry kształcenia zawodowego” realizowanego ze środków PO WER na zasadach Programu Erasmus+  sektor Kształcenie i szkolenia zawodowe.

Głównymi założeniami projektu było zdobycie doświadczenia zawodowego na zagranicznym rynku pracy w celu aktywnego i świadomego uczestnictwa w europejskim rynku pracy oraz lepszych szans zatrudnienia i kariery, możliwość rozwijania umiejętności językowych oraz języka zawodowego, rozwijanie kompetencji społecznych i międzykulturowych oraz rozwijanie otwartości na inne kultury i poczucia tożsamości europejskiej.

Ośmioro uczniów z technikum handlowego i logistycznego razem z opiekunem wzięło udział w 3-tygodniowym stażach   w monachijskich firmach: Bernbacher GmbH, Blueprint AG, Linde GmbH, Michael Pesl GmbH, Fink Gebaudetechnik GmbH, A.Saumweber GmbH, Steelcase AG. Uczniowie  wykonywali różne prace magazynowo–biurowe pod opieką instruktorów zawodu, wykorzystując swoją wiedzę i dotychczasowe doświadczenie. W ostatnim dniu na spotkaniu z nauczycielami i uczniami partnerskiej szkoły Städtische Berufsschule für Büromanagement und Industriekaufleute zaprezentowali swoje umiejętności i wrażenia z praktyk. Po powrocie do kraju podzielili się swoimi doświadczeniami podczas lekcji i spotkania dla społeczności ZSZ nr 1 w Działdowie.

Wyjazd to nie tylko praca, ale także możliwość poznania kultury kraju goszczącego. Uczniowie zwiedzili szkołę partnerską oraz brali udział w lekcjach. W weekendy i w czasie wolnym zwiedzali Monachium, Salzburg w Austrii oraz pałac Herrenchiemsee na wyspie Chiemsee.

Nadesłała: Beata Cichocka

Fot: ZSZ nr 1 w DziałdowieDodał: Benedykt Perzyński