Społeczeństwo i środowisko 20.09.2021

17 września br. odbyły się w Działdowie, przy ul. Grunwaldzkiej, na terenie byłego obozu KL Soldau, uroczystości odsłonięcia odrestaurowanego pomnika poświęconego ofiarom dwóch totalitaryzmów, hitlerowskiego i stalinowskiego. Należy podkreślić, że ww. uroczystość zbiegła się z 82 rocznicą napaści sowietów na Polskę. Gospodarzami uroczystości byli: starosta Paweł Cieśliński (nie uczestniczył z powodu ważnych spraw służbowych), przewodniczący rady powiatu Michał Struzik oraz wicestarosta Krzysztof Aurast. W uroczystości uczestniczyli pełnomocnik wojewody ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Władysław Kałudziński, dyrektor Gabinetu Marszałka W-M Andrzej Milkiewicz, asystent posła RP Roberta Gontarza Damian Lemański, burmistrz Grzegorz Mrowiński, księża: Stanisław Kadziński i Marian Ofiara, radni powiatowi i gminni, była więźniarka obozu Wiesława Bujnowska, przedstawiciele stowarzyszeń, harcerze z komendantem Hufca Działdowo ZHP Chorągwi Warmińsko-Mazurskiej Marcinem Królem oraz mieszkańcy powiatu działdowskiego. Całość uroczystości prowadziła naczelnik Wydziału Edukacji Starostwa Powiatowego w Działdowie Marlena Perzyńska.

Na program uroczystości złożyły się: referat przewodniczącego rady powiatu Michała Struzika, dotyczący historii usytuowanych w tym miejscu obozów, odsłonięcie pomnika, którego dokonali przewodniczący Michał Struzik i wicestarosta Krzysztof Aurast, poświęcenie pomnika i zmówienie krótkiej modlitwy za pomordowanych, złożenie wieńców i wiązanek, przemówienia okolicznościowe oraz odczytanie Apelu Pamięci.

Przypomnijmy, że pomnik został odrestaurowany przez Powiat Działdowski z dofinansowaniem kwoty 80 tys. zł ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, w ramach programu Miejsca pamięci i trwałe upamiętnienia w kraju, a jego całkowity koszt wyniósł 105 tys. zł.

Starosta Paweł Cieśliński dziękuje pracownikom Starostwa Powiatowego w Działdowie oraz harcerzom i pracownikom MDK w Działdowie za przygotowanie ww. uroczystości.

Poniżej relacja filmowa przygotowana przez Telewizję Mazury i Portal Moje-Działdowo.pl oraz galeria zdjęć:

/zdjęcie główne przedstawia dwóch mężczyzn przy pomniku/