Kultura, edukacja, sport 27.06.2022
X EDYCJA POWIATOWYCH WIECZORÓW Z POEZJĄ WIECZÓR PIERWSZY

Spotkaniem aktora Pawła Burczyka z członkinią Działdowskiej Kuźni Słowa – Magdaleną Szpilewską-Kowalewską zainaugurowano pierwszy z tegorocznych Powiatowych Wieczorów z Poezją.  To już dziesiąta edycja tego wydarzenia kulturalnego.

Organizatorem tej cyklicznej imprezy literackiej jest Stowarzyszenie Działdowska Kuźnia Słowa wespół z Miejskim Domem Kultury, Muzeum Pogranicza i Miejską Biblioteką Publiczną w Działdowie. Zadanie to jest finansowane ze środków Powiatu Działdowskiego.

Patronat medialny nad imprezą objęli: portal moje-dzialdowo.pl, działdowo.pl oraz Radio 7.

Pierwsze poetyckie spotkanie odbyło się w niedzielę, 26 czerwca na dziedzińcu zamkowym w Działdowie. Członkini Działdowskiej Kuźni Słowa – Gosia Grabowska, w imieniu organizatorów powitała gości i licznie zgromadzoną publiczność.

Scenę zajęli bohaterowie wieczoru – Magdalena Szpilewska-Kowalewska i Paweł Burczyk. Oboje wiedli ze sobą poetycki dialog, czytając wiersze poetki z DKS. Wśród nich były utwory refleksyjne, poświęcone przyrodzie, uczuciom oraz zawiłościom ludzkiego życia. Jednak nie zabrakło też żartu i dobrego dowcipu. Gwiazda wieczoru – Paweł Burczyk, który ze sceny opowiadał anegdoty i  bawił publiczność wesołymi komentarzami, wprowadził uczestników spotkania w  pogodny, beztroski  nastrój.

Powiatowy Wieczór z Poezją urozmaiciła Marta Wiadrowska z Lidzbarka, śpiewając trzy piosenki, towarzyszące prezentacji wierszy.

Dodatkową atrakcją tej literackiej imprezy była, umieszczona na dziedzińcu zamku,  wystawa obrazów malarki Joanny Ranosz. Joanna Ranosz w swojej twórczości posługuje się malarstwem olejnym i akwarelą. Malarstwa olejnego uczyła się w pracowni u J. Bukowskiego w Warszawie, malowania akwarelą – w Lidzbarku. Od dwóch lat uczestniczy w warsztatach ceramicznych w Domu Pracy Twórców w Płośnicy. Jest absolwentką Biologii i Nauki o Ziemi na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Od 2007 roku mieszka w Lidzbarku.

Na zakończenie pierwszego Wieczoru z Poezją uczestnicy spotkania otrzymali od poetki i towarzyszącego jej aktora teksty czytanych przez nich wierszy. Była to nieoczekiwana niespodzianka, którą publiczność przyjęła z entuzjazmem. Później był czas na zdjęcia z gośćmi wieczoru, autografy i swobodne rozmowy.

Następne spotkanie z cyklu Powiatowych Wieczorów z Poezją odbędzie się 3 lipca w Płośnicy, a wystąpią w nim – aktorka Maja Barełkowska i poetka DKS Teresa Dwórznik-Romańska.

Nadesłała: Elżbieta Zakrzewska

/zdjęcie główne przedstawia kobietę i mężczyznę siedzących przy stoliku/

Fot: Jadwiga SmółkaDodał: Benedykt Perzyński