Zanieczyszczenie powietrza to obecność szkodliwych substancji w atmosferze Ziemi, które mogą mieć negatywny wpływ na zdrowie człowieka i innych organizmów żywych, a także na całe środowisko naturalne. Wdychanie zanieczyszczonego powietrza może przyczyniać się do rozwoju alergii, chorób
i ogólnego pogorszenia funkcjonowania naszego organizmu.
Skąd się bierze smog?
Możemy wymienić dwa rodzaje smogu: smog londyński oraz smog typu Los Angeles. Smog londyński występuje zazwyczaj w sezonie grzewczym (na przełomie października do marca) – wówczas występują największe stężenia szkodliwych pyłów. W jego skład wchodzą również tlenki siarki (IV), tlenki azotu, tlenki węgla, sadza oraz wspomniane już trudno opadające pyły. Za występowanie tego smogu odpowiada inwersja temperatur. Jest to zjawisko atmosferyczne polegające na wzroście temperatury powietrza wraz z wysokością. Drugim, znanym rodzajem smogu jest smog typu Los Angeles (inaczej tzw. smog fotochemiczny). Występuje on przede wszystkim w miesiącach letnich, w strefach subtropikalnych. W jego skład wchodzą przede wszystkim gazy: tlenki węgla, tlenki azotu i węglowodory.
Skutki wysokiego stężenia pyłów zawieszonych:
Co mogę zrobić, aby poprawić jakość powietrza?
Jak mogę się chronić przed smogiem?
Istnieje wiele sposobów na zmniejszenie wpływu zanieczyszczonego powietrza na nasze zdrowie. Każdy nawet minimalnym wysiłkiem może go ograniczyć. Przede wszystkim, sprawdzaj codziennie map.airly.org, by wiedzieć jak zaplanować swój dzień i aktywność na zewnątrz, czy warto tego dnia pojechać do pracy rowerem, czy może lepiej wybrać tramwaj lub jak może wpłynąć na Ciebie spacer z rodziną po obiedzie. Pamiętaj, że smog najbardziej szkodliwy wpływ ma na kobiety w ciąży, małe dzieci, osoby starsze i osoby ze schorzeniami układu oddechowego jak np. astmatycy.
Nasz organizm czasem potrzebuje wsparcia w postaci witamin. W przypadku walki ze smogiem według naukowców jest kilka istotnych, które skutecznie nas w tym wspomagają, a są to witaminy C, E oraz te z grupy B, więc warto uzupełniać swoją dietę o produkty bogate w te suplementy. Oprócz tego, warto również na okres grzewczy zaopatrzyć się w sprawdzone maski antysmogowe i dobry oczyszczacz powietrza. Koniecznie trzeba pamiętać, że często wtedy powietrze na zewnątrz jest gorsze niż w domu, więc otwieranie okien jedynie pogarsza sprawę. Ciężko walczyć z problemem, który nie został przez nas dobrze poznany.
System Airly to rozwiązanie do monitoringu jakości powietrza, dzięki któremu powiat działdowski, w trosce o zdrowie mieszkańców, z sukcesem realizuje strategię walki o czyste powietrze, poprzez monitoring powietrza, analizę typów i źródeł zanieczyszczeń i podejmowanie działań w oparciu o dostarczone wskazówki. Jego celem jest zbudowanie gęstej sieci sensorów w całej Polsce i Europie, co wpłynie na zwiększenie świadomości, czym oddychamy każdego dnia. Pozwoli to także na dokładne zidentyfikowanie źródeł zanieczyszczeń.
Serdecznie zachęcamy Państwa do odwiedzania mapy jakości powietrza pod adresem:
https://airly.eu/map/pl/#53.27486,20.14624,i10304.
Dostępna jest również darmowa aplikacja mobilna do śledzenia pomiaru jakości powietrza:
https://airly.org/pl/funkcjonalnosci/aplikacja-mobilna/
na której można wygodnie sprawdzić aktualne dane dotyczące jakości powietrza oraz otrzymać prognozę zanieczyszczenia powietrza na najbliższą dobę w naszym powiecie. Użytkownicy platformy mogą również otrzymywać powiadomienia o przekroczonych poziomach zanieczyszczeń. Czujniki jakości powietrza odczytują w czasie rzeczywistym parametry: PM1, PM2,5, PM10, temperaturę, ciśnienie i wilgotność w miejscu, w którym są zainstalowane. W załączniku przedstawiamy Państwu wykaz 21 sztuk sensorów jakości powietrza zakupionych przez powiat działdowski w 2019 roku za łączną kwotę 29 704,50 zł brutto.
W ramach kampanii „Plastik nie do pieca, piec nie do plastików” przypominamy mieszkańcom powiatu działdowskiego, że odpady tworzyw sztucznych są zbyt cenne, by je marnować. To wartościowy surowiec do recyklingu. Tymczasem przez brak efektywnej segregacji śmieci „plastiki” wciąż trafiają na wysypiska, czy do domowych palenisk. Spalane tam w niekontrolowany sposób, a więc na przykład w zbyt niskiej temperaturze, przyczyniają się do powstawania smogu. Europejskie statystyki po raz kolejny pokazały, że Polacy oddychają powietrzem bardzo złej jakości, zwłaszcza w sezonie grzewczym. Celem kampanii jest uświadomienie lokalnej społeczności, że – spalając plastik – nie tylko marnujemy surowiec do recyklingu, ale także emitujemy do powietrza pyły i inne szkodliwe substancje, przyczyniając się do zwiększenia zanieczyszczenia powietrza w najbliższym otoczeniu.
Zapraszamy do zapoznania się z materiałami Fundacji PlasticsEurope Polska, przygotowanymi w ramach kampanii pt. „Plastik nie do pieca – piec nie do plastiku”:
https://plasticseurope.org/pl/2024/01/15/plastik-nie-do-pieca-2024/
Wszyscy chcemy oddychać czystym powietrzem, zadbajmy o siebie i nasze środowisko!
Wykaz sensorów jakości powietrza w powiecie działdowskim w załączniku: