Kultura, edukacja, sport 05.03.2019
Początek XIX Międzynarodowego Halowego Turnieju Baseballu „Działdowo Cup 2019” już 8 marca!

Przez 3 dni młodzi baseballiści z Mołdawii, Ukrainy, Białorusi, Litwy i Polski będą gościć w Działdowie na już 19 edycji turnieju, który od 14 lat jest rozgrywany o główne trofeum fundowane przez Prezydentów RP. Od 15 lat patronat nad imprezą sprawuje Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego  a od 19 władze samorządowe miasta i powiatu. Jest to największy turniej w Polsce i jeden z największych w Europie dla dzieci i młodzieży. Przez 3 dni na halach Szkoły Podstawowej nr 2 i Zespołu Szkół w Narzymiu 18 ekip rozegra  blisko 50 spotkań. W turnieju uczestniczyć będą polskie drużyny: Reprezentacja Śląska, Centaury Warszawa, Dęby Osielsko, Akademia Schaby, Orły Gdańsk, Demony Miejska Górka, Wilki Witnica i gospodarze, czyli Yankees Działdowo oraz zagraniczne: Sugar Storm Skidel, GFK Mińsk i Żubry Brześć z Białorusi, Abator Kiszyniów i SDYSHOR Tiraspol z Mołdawii, Wesr Fire Równe, Desant Mikołajów i Tigers Kijów z Ukrainy, Radviliski i Tauras Kowno z Litwy. Niestety grypa rozłożyła reprezentację Rumunii, która w ostatniej chwili odwołała przyjazd.

Blisko 300 uczestników będzie grało w baseball w roku obchodów przez klub Yankees 25-lecia działalności w tej olimpijskiej dyscyplinie, ale także roku obchodów 100-lecia Polskiego Komitetu Olimpijskiego. W ciągu 19 lat imprezy przewinęło się wielu wspaniałych zawodników, grających w zawodowej lidze amerykańskiej MLB , najwyższych ligach europejskich i polskich /Maciej Wróblewski były zawodnik Yankees Działdowo podpisał kontrakt z włoską drużyną/, reprezentacjach narodowych. Dzięki temu i nasz klub oraz zawodnicy z Warmii i Mazur mogli cieszyć się sukcesami na arenie ogólnopolskiej i międzynarodowej.  Yankeesi w kategorii seniorów wywalczyli awanse do Extra Ligi, wygrali rozgrywki 1 ligi, zajęli II miejsce w Bałtyckiej Lidze Baseballu, wygrali Międzywojewódzkie Mistrzostwa Polski Młodzików, zajęli VI miejsce na Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży – Śląskie 2018 , pokonali reprezentację US Army i wszystko to tylko w 2018 r.

Patronat medialny nad turniejem objęło Radio Olsztyn a opiekę medialną TVP 3 Olsztyn. Główne trofea fundują: Prezydent RP, Marszałek Województwa, Polski Komitet Olimpijski, Burmistrz Miasta, Starosta Działdowski, Wójt Gminy Iłowo, Al. Koproski /USA/ oraz sponsorzy działdowscy m.in.: DEKORGLASS, HEINZ GLAS, PROREMBUD, IWOMAR, TINTA, KOMBET, MAXIKAZ, WARMIŃSKO-MAZURSKI FUNDUSZ PORĘCZENIA KREDYTOWE,MEBLOLUX, AMPER, PGKiM, KASA STEFCZYKA,MUZEUM GRUNWALD.

Nadesłał: Zdzisław Ziółkowski

Fot: Zdzisław ZiółkowskiDodał: Benedykt Perzyński