Kultura, edukacja, sport 25.07.2018
TRZECI WIECZÓR Z POEZJĄ INNY NIŻ ZWYKLE (FILM)

22 lipca br. w Parku Honorowych Dawców Krwi w Działdowie po raz kolejny spotkała się grupa sympatyków imprezy literackiej Powiatowe Wieczory z Poezją. Gościem głównym wieczoru był aktor Marcin Troński, któremu towarzyszyły poetki ze Działdowskiej Kuźni Słowa: Aneta Balla i Krystyna Sztramska. Ze względu na swą formę spotkanie miało charakter nieco odmienny od dotychczasowych. Oprócz poezji publiczności zostało zaprezentowane opowiadanie czytane na role. Było to coś w rodzaju „teatru przy stoliku” czy słuchowiska, które nosiło tytuł „Druciany krzyżyk”. Autorem tekstu i pomysłu tej inscenizacji jest Krystyna Sztramska, która wraz z Marcinem Trońskim zaprezentowała spektakl. Obok nich na scenie wystąpiła ze swoimi wierszami Aneta Balla. Fabuła spektaklu dotyczyła spotkania po latach dwojga zakochanych, w którą zostały wplecione fakty związane  z historią Działdowa podczas II wojny światowej, ze szczególny uwzględnieniem obozu w koszarach działdowskich. Publiczność przyjęła tę formę z dużym skupieniem, uwagą i wzruszeniem. Obrazy ukazane w spektaklu były naprawdę przejmujące. Występującym w inscenizacji towarzyszyła młoda flecistka Kornelia Żywiec, która grą na instrumencie zaakcentowała nastrój spektaklu. W trakcie wieczoru z poezją publiczność mogła obejrzeć wystawę zdjęć Zbigniewa Kędzierskiego, członka DKS, zakupić książki z opowiadaniami Krystyny Sztramskiej oraz tomik wierszy Zbigniewa Rzeszutki, nieżyjącego już członka DKS.

Powiatowy Wieczór z Poezją został zorganizowany przez Działdowską Kuźnię Słowa, przy wsparciu Miejskiej Biblioteki Publicznej oraz Miejskiego Domu Kultury, a projekt finansuje Powiat Działdowski.

TRZECI WIECZÓR Z POEZJĄ INNY NIŻ ZWYKLE (FILM)

Nadesłała: Elżbieta Zakrzewska

Fot: Jadwiga SmółkaDodał: Benedykt Perzyński