Kultura, edukacja, sport 22.07.2022
„Bezpieczne wakacje w powiecie działdowskim” pod patronatem Starosty Działdowskiego. Kolejne cykle spotkań.

W dniach 15-20 lipca br. pracownicy Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Działdowie pod hasłem: „Bezpieczne wakacje w powiecie działdowskim” pod patronatem Starosty Działdowskiego oraz WSSE w Olsztynie, a dotyczące bezpiecznego i zdrowego spędzania wakacji na terenie powiatu działdowskiego.

Oprócz poruszonych zagadnień dotyczących bezpiecznego zachowania podczas spędzania czasu wolnego (bezpieczne zachowanie się w lesie, zatrucia pokarmowe, picie wody z kranu, bezpieczeństwo nad wodą), uczestnicy dowiedzieli się również jakie zagrożenia czekają na młodych ludzi po zażyciu środków psychoaktywnych, a także w jaki sposób można zaobserwować niepokojące zmiany w ich zachowaniu. Po wykładzie uczestnicy zostali podzieleni na trzy grupy oraz rozwiązywali zadania dotyczące kleszczy, wzięli udział w rozgrywce rzutu do celu oraz ułożyli wiersze/hasła z przestroga dla swoich kolegów jak należy zachować się podczas spędzania czasu wolnego. Zwycięska grupa otrzymała upominki ufundowane przez Starostę Działdowskiego oraz „Kleszczowankę” wydaną przez WSSE w Olsztynie, natomiast każdy uczestnik otrzymał bransoletkę z logo akcji „Bezpieczne wakacje w powiecie działdowskim”. Na zakończenie osoby chętne mogły również za pomocą narkogogli i alkogogli doświadczyć jaki  wpływ na postrzeganie rzeczywistości oraz na zdolność do wykonywania prostych zadań może mieć spożywanie narkotyków typu: marihuana, LSD, ecstasy oraz spożywanie alkoholu. Na zakończenie zajęć uczestnicy otrzymali broszury informacyjne i ulotki na temat boreliozy i KZM, „Zdrowe wakacje”, „Bezpieczeństwo w lesie”, „Jak skutecznie myć ręce?”.

Ponadto, w dn. 17 lipca i 19 lipca br. pracownicy Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Działdowie przygotowali dwa stoiska edukacyjne w ramach wydarzeń: „Charytatywne TAXI WRAK – jedziemy dla Martyny” w Gródkach oraz „Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą” pikniku nad jeziorem Lidzbarskim.

Nadesłała: Anita Pszenna