Kultura, edukacja, sport 25.07.2022
Powiatowe Wieczory z Poezją 2022. Spotkanie czwarte

Ostatni w tym roku Powiatowy Wieczór z Poezją miał miejsce w dniu 24 lipca. Od momentu zainicjowania tego literackiego cyklu odbyło się 50 poetyckich spotkań z aktorami, czytającymi poezję i prozę lokalnych twórców. Z powodu nieodpowiedniej aury ostatni z wieczorów odbył się we wnętrzach działdowskiego zamku krzyżackiego – w refektarzu. Gośćmi spotkania było dwóch aktorów: Łukasz Borkowski i Tomasz Nosinski, którym towarzyszyły wiersze poety z Działdowskiej Kuźni Słowa – Pawła Kamińskiego. Łukasz Borkowski jest znany działdowskiej publiczności, ponieważ to on wraz z aktorką Katarzyną Skarżanką otwierali pierwszy Powiatowy Wieczór z Poezją w 2013 roku.

Utwory prezentowane przez aktorów podczas spotkania pochodziły z tomiku Pawła Kamińskiego – „Alfa Centauri”. Natomiast autor przedstawił publiczności inne swoje teksty, które nie były jeszcze publikowane. Goście przygotowali miłą niespodziankę dla publiczności. Z okazji obchodzonego Roku Romantyzmu Polskiego zaprezentowali w mistrzowski sposób dwa utwory Juliusza Słowackiego – „Jaskółka” i „Testament mój”.

Wieczór upłynął w ciepłej, sympatycznej atmosferze. Prezentacje wierszy Pawła Kamińskiego przerywane były rozmową z autorem, na temat jego twórczości. Spotkanie urozmaiciły nastrojowe piosenki w wykonaniu Kornelii Falk, natomiast wystawa obrazów Dominiki Kaczorowskiej z DKS współgrała z treścią prezentowanych wierszy. Na zakończenie prezes Stowarzyszenia Działdowska Kuźnia Słowa – Renata Buczyńska skierowała szczególne podziękowania do Powiatu Działdowskiego za finansowanie wieczorów. Podziękowała również instytucjom współpracującym przy organizacji tej imprezy (Miejska Biblioteka Publiczna, Miejski Dom Kultury, Muzeum Pogranicza w Działdowie, oraz Gminne Centrum Kultury i Biblioteka w Płośnicy), mediom lokalnym (portal moje-dzialdowo.pl, działdowo.pl oraz Radio 7) oraz wszystkim osobom, które przyczyniły się do wsparcia organizacji Powiatowych Wieczorów z Poezją. Nie obyło się również bez podziękowań ze strony przyjaciół z DKS dla prezes Renaty Buczyńskiej za pasję i wysiłek, jaki wkłada w organizację Wieczorów i wszystkie działania Kuźni.

Nadesłała Elżbieta Zakrzewska

/zdjęcie główne przedstawia trzech mężczyzn/

Fot: Jadwiga SmółkaDodał: Benedykt Perzyński