Kultura, edukacja, sport 30.09.2021
Działdowo na sportowo, czyli 7 Mini Piknik Olimpijski

28 września 2021 r. na terenie Szkoły Podstawowej Nr 2 w Działdowie odbył się 7 Mini Piknik Olimpijski. W pikniku uczestniczyła cała młodzież szkolna, grono pedagogiczne, pracownicy szkoły i zaproszeni goście. Inicjatorem „olimpijskich zmagań” w działdowskiej „dwójce” jest Klub Olimpijczyka i jego założyciel Zdzisław Ziółkowski. Piknik odbywa się przy współpracy i za zgodą Polskiego Komitetu Olimpijskiego.

Od siedmiu lat w sportowym Święcie Szkoły biorą udział nasi medaliści Igrzysk Olimpijskich. Tak też było i tym razem. Gośćmi byli Mistrz Olimpijski z Sapporo 1972 w skokach narciarskich Wojciech Fortuna, pierwszy polski złoty medalista w historii sportów zimowych oraz Marian Sypniewski, dwukrotny brązowy medalista Igrzysk Olimpijskich w szermierce/floret/ z Moskwy 1980 i Barcelony 1996. Jak zawsze rozpoczęło się z pełnym Ceremoniałem Olimpijskim, czyli wciągnięciem flagi i hymnem olimpijskim. Marian Sypniewski jako przedstawiciel Polskiego komitetu Olimpijskiego wręczył Zdzisławowi Ziółkowskiemu Złoty Medal „Za Zasługi Dla Polskiego Ruchu Olimpijskiego” przyznany przez Kapitułę ds. Odznaczeń przy PKOl.  Medal  przyznawany jest za popularyzowanie sportu, propagowanie idei olimpijskiej i jej wartości oraz promowanie ich w różnych środowiskach.

Zmagania sportowe rozpoczęli zaproszeni działdowscy rycerze, którzy przed halą noszącą im. Polskich Olimpijczyków stanęli w szranki do boju na „śmierć i życie”. Pokaz walk rycerskich powoli rozgrzewał do sportowej rywalizacji. Uczniowie „ruszyli” w sprinterskim tempie,  aby sprawdzić swoje umiejętności w grach i zabawach, strzelaniu z łuku, szachach, tenisie stołowym, jeździe na rowerze, baseballu, piłce nożnej, koszykówce, wyścigach kapsli, przeciąganiu liny, tańcach, a także udzielaniu pierwszej pomocy i konkursie malarskim na logo olimpijskie. Zmaganiom przyglądali się goście: Wojtek Fortuna, Marian Sypniewski, wicestarosta Krzysztof Aurast, radny i członek zarządu powiatu Janusz Kaczmarek oraz rodzice uczniów.

Patrząc na zaangażowanie dzieci i młodzieży otrzymaliśmy mocny sygnał, że na ich sport jest warto stawiać „każde pieniądze”. Pięknym podsumowanie były nagrody dla wszystkich uczestników przekazane przez Klub Olimpijczyka. Wśród darczyńców byli m.in. Al Koproski /USA/ Jubiler Kieca, Polski Związek Koszykówki, Klub Sportowy „Wisła” Płock, UKS „Yankees” Działdowo, Starostwo Powiatowe, Urząd Miasta, HEINZ GLAS Działdowo, DEKORGLASS Działdowo, Muzeum Pogranicza, Muzeum Bitwy pod Grunwaldem.

Szczególne podziękowania za przygotowanie kolejnej edycji pikniku należą się dyrekcji SP 2, wszystkim nauczycielom oraz pracownikom administracji i obsługi za wielkie serce, które włożyli w przygotowania i przebieg imprezy.

Nadesłał: Zdzisław Ziółkowski

/zdjęcie główne przedstawia grupę osób w trakcie wciągania flagi olimpijskiej/

Fot: Z. ZiółkowskiDodał: Benedykt Perzyński