Kultura, edukacja, sport 29.09.2021
YANKEES Działdowo contra NATO eFP Battle Group Poland

26 września 2021 r. na boisku baseballowym im. Ala Koproskiego w Działdowie przy ul. Świerkowej 1 odbył się po 2 latach przerwy towarzyski mecz pomiędzy gospodarzami Yankees Działdowo a reprezentacją wojsk NATO eFP Battle Group Poland. Dotychczasowe mecze wygrywali gospodarze więc oczekiwaliśmy dobrego meczu. Drużyna wojskowych składa się z samych zawodników amerykańskich pochodzących ze stanu Washington występujących pod nazwę „BEARS” i „wiemy”, że jest to bardzo mocna ekipa. Ale zanim zaczął się mecz 22 żołnierzy amerykańskich zwiedziło działdowski zamek oraz tuż przed meczem zaprosiliśmy ich na lunch. Zamek wzbudził u nich wielkie zainteresowanie a obiad wychwalali „pod niebiosa”. O godzinie 13.00 zameldowali się na boisku , gdzie już rozgrzewali się Yankeesi Działdowo. Amerykanie na rozgrzewce prezentowali się jak zawodowcy  jak przystało na zawodników z „Ojczyzny baseballu”. Drużyna „Niedźwiedzi” już na wstępie pokazała, że „tanio skóry nie sprzedadzą”. Od pierwszej zmiany trwała wyrównana walka. Obie ekipy grały bardzo dobrze w obronie a miotacze należeli do mocnych punktów drużyny. W 2 zmianie Yankeesi objęli prowadzenie 1:0 i utrzymywali je przez jeszcze trzy zmiany. Byli bliscy zdobycia kolejnych pkt., ale zapolowi „Bears” grali fantastycznie w obronie wyłapując z powietrza dalekie odbicia gospodarzy. Amerykanie nie rezygnowali z wyrównania w meczu i tuż przed końcem „zaryzykowali” w ataku, licząc na błąd Yankeesów. I mieli rację, jeden jedyny błąd działdowskiej ekipy w dramatycznej końcówce pozbawił ich zwycięstwa. Goście z NATO wygrali 3:1 mimo jeszcze prób w końcówce meczu na zmianę wyniku przez Yankeesów. Puchar ufundowany przez Prezesa Zbigniewa Młodawskiego pojechał do kolebki baseballu USA, statuetki pamiątkowe ufundował klub Yankees dla zawodników amerykańskich a wspaniałe „nieśmiertelniki” otrzymali zawodnicy i trener Yankees ufundowane przez jubilera, p. Kiecę. Organizatorem meczu był Uczniowski Klub Sportowy „Yankees” Działdowo a pomagali w organizacji Al. Koproski /PNYBF USA/, Burmistrz Miasta, Starosta Działdowski, Zbigniew Młodawski –firma PROREMBUD, MOSiR Działdowo.

Skład Yankees Działdowo: Mateusz Banach, Maciej Lipiński, Bartosz Gajtkowski, Damian Zaczkowski, Łukasz Przybułek, Kamil Olichwier, Wiktor Prado, Grzegorz Łątkowski, Michał Cięszczyk, Adam Wityczyn, Ricardo Santos, Daniel Gruszczyński.

Z ostatniej chwili: wczoraj otrzymałem informację o chęci rozegrania jeszcze jednego meczu i zgodę dowództwa NATO w niedzielę 24 października 2021. Amerykanie na wiosnę wracają do USA, ale przyjeżdża nowy kontyngent z amerykańskimi żołnierzami, którzy na pewno zostaną powiadomieni o tym, że w Działdowie mogą rozgrywać mecze baseballu. Mam nadzieję, że uda nam się pozyskać środki na organizację meczu jako międzypaństwowego.

Nadesłał: Zdzisław Ziółkowski

/zdjęcie główne przedstawia grupę uczestników meczu/

Fot: Z. ZiółkowskiDodał: Benedykt Perzyński