Kultura, edukacja, sport 08.06.2022
„Działdowo w czasach zagłady”. Realizacja polsko-niemieckiego projektu szkolnego

Uczniowie II LO im. Jana Pawła II w Działdowie oraz Modellschule Obersberg w Bad Hersfeld realizują wspólny temat „Działdowo w czasach zagłady” w ramach projektu: „Zachować pamięć”. Głównym punktem realizacji projektu przez polsko-niemiecką grupę jest zwiedzanie miejsca pamięci, a w tym przypadku byłego niemieckiego obozu  Soldau. Ponadto uczniowie zapoznali się ze słuchowiskiem „Druciany krzyżyk”, powstałego na podstawie opowiadania działdowianki Krystyny Sztramskiej, a następnie, poprzez dyskusję, próbowali dopisać dalsze losy bohaterów. Ponadto z dyskusji został wyciągnięty wniosek, iż najważniejsza jest obecnie wspólna przyszłość, w wolności, poszanowaniu godności obywateli obu państw. Ponadto, w trakcie spotkań online uczniowie obu szkół poruszają wiele ważnych współcześnie tematów, takich jak dyskryminacja, tolerancja czy wolność i niezależność.

Projektem opiekują się nauczyciele: Ewa Raciborska, Dorota Chmielewska i Wioletta Lech.

Informacja: II LO w Działdowie

/zdjęcie główne przedstawia pomnik poświęcony ofiarom obu totalitaryzmów na terenie obozu Soldau/

Fot: BP/IILODodał: Benedykt Perzyński