Społeczeństwo i środowisko 25.10.2023
Działdowskie Amazonki mają 16 lat!

18 października br. Działdowskie Stowarzyszenie Amazonki obchodziło 16-lecie swojego istnienia. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele władz, instytucji, sponsorów, organizacji pozarządowych, młodzieży szkolnej oraz mieszkańcy naszego powiatu.

Uroczystość rozpoczęła się mszą świętą w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego, która celebrowali proboszczowie: ks. Stanisław Kadziński i ks. Krzysztof Rynkowski. Po mszy uczestnicy obchodów przeszli do Sali widowiskowej działdowskiego MDK-u. Przed wejściem na salę, tradycyjnie, wypuszczone zostały w niebo różowe baloniki, będące symbolem życia i nadziei oraz białe, będące symbolem pamięci o tych koleżankach, które odeszły.

W części oficjalnej, prezes stowarzyszenia Genowefa Marciniak, przybliżyła uczestnikom istotę choroby, jaką jest rak piersi, podkreślając możliwość jej wyleczenia i starała się nakłonić kobiety do działań profilaktycznych, dzięki którym można tej choroby uniknąć, natomiast Krystyna Skibniewska podziękowała władzom oraz sponsorom za ich hojność, bez której wiele działań nie mogłoby być zrealizowanych.

Podsumowany został również konkurs plastyczny przeprowadzony w szkołach i świetlicach środowiskowych.

Po krótkiej przerwie, związanej z nagrodzeniem zwycięzców konkursu, głos zabrał  Rafał Szabat, radioterapeuta reprezentujący firmę NU-MED Centrum Radioterapii i Onkologii z Elbląga. Firma dysponuje trzema nowoczesnymi pracowniami akceleratorów (przyspieszaczy liniowych) służących do napromieniania (naświetlań), gabinetami lekarskimi, modelarnią, tomografem komputerowym, dedykowanym do planowania radioterapii oraz Zakładem Fizyki Medycznej, gdzie planowane jest leczenie. Ponadto zaawansowane systemy informatyczne oraz profesjonalna kadra pozwalają na bezpieczne leczenie raka za pomocą radioterapii.

Po jego wystąpieniu amazonki z Iławy przekazały uroczyście na ręce prezes Genowefy Marciniak przechodnią Statuetkę im. Anny Stefańczuk, która co miesiąc zmienia klub na terenie danego województwa.

Po tej uroczystości przewodnicząca Unii Warmińsko-Mazurskiej Barbara Baturo-Warszawska uhonorowała jedną z założycielek stowarzyszenia oraz aktywną działaczkę Działdowskiego Stowarzyszenia Amazonki, Krystynę Skibniewską, najwyższym odznaczeniem amazonek – Kryształowym Łukiem.

Całość uroczystości uświetnił występ działdowskiego kabaretu UTW „Tymczasowo Zakręceni”, który przygotował na tę uroczystość spektakl „Zdrowia, zdrowia i jeszcze raz pieniędzy”.

Nadesłała: Genowefa Marciniak

/zdjęcie główne przedstawia dwie kobiety/

Fot: Dzień Dobry Działdowo.plDodał: Benedykt Perzyński