Kultura, edukacja, sport 21.09.2022
Gwiazdy  w Alei Olimpijskiej dla Pawła Baraszkiewicza i Patryka Chojnowskiego

9 września br. w Szelmencie /podlaskie/ w Alei Olimpijczyków i Mistrzów Sportu odsłonięto 17 Gwiazd. Aleja to wspólna inicjatywa WOSiR Szelment oraz Wojciecha Fortuny – Mistrza Olimpijskiego i Mistrza Świata z Sapporo z 1972 r.

Pierwsze tablice zostały odsłonięte 6 lat temu. Już nie jest to alejka tylko prawdziwa aleja, na której znajduje się 71 płyt z nazwiskami wybitnych sportowców i cztery obeliski – powiedział Wojciech Fortuna – Sportowcy czekają w kolejce, żeby tu, w naszej alejce się znaleźć – dodał Aleja upamiętnia polskich sportowców – medalistów olimpijskich, zdobywców najlepszych miejsc na mistrzostwach świata i Polski. Uroczystość w tym roku zdominowali mistrzowie w skokach narciarskich. Swoich tablic doczekali się: Piotr Żyła, Stefan Hula junior, Stefan Hula senior i Piotr Fijas. Odsłonięto również obelisk Jana Gąsiorowskiego – trenera narciarskiego. W tym roku w 6. edycji swoje „Gwiazdy” otrzymali także medaliści olimpijscy związani z powiatem działdowskim: Paweł Baraszkiewicz urodzony w Działdowie, wychowanek klubu kajakarskiego Wel Lidzbark, srebrny medalista C-2 z IO Sydney 2000, czterokrotny olimpijczyk i Patryk Chojnowski, dwukrotny Mistrz Paraolimpijski/Londyn, Tokio/, dwukrotny srebrny medalista olimpijski/Londyn, Rio de Janeiro/, a w 2022 r. wyróżniony tytułem honorowym „Osobowość Powiatu Działdowskiego” oraz brązowy medalista olimpijski /Rio de Janeiro/w  tenisie stołowym, zawodnik  Dekorglass Działdowo do 2022 roku.

Wraz z członkiem Zarządu Powiatu Działdowskiego Januszem Kaczmarkiem i Wojciechem Fortuną odsłoniliśmy gwiazdy ufundowane przez Powiat Działdowski i Klub Sportowy „Dekorglass” Działdowo. Oprócz „naszych” powiatowych sportowców uhonorowani  zostali: Jerzy Kraska (piłka nożna), Władysław Żmuda (piłka nożna), Róża Kozakowska (lekkoatletyka), Feliks Stamm (boks), Rafał Czuper (tenis stołowy), Joanna Mendak (pływanie), Wiesław Rudkowski (boks), Marian Woronin (lekkoatletyka) Zenon Licznerski (lekkoatletyka), Władysław Zieliński (kajakarstwo), Leszek Kosedowski (boks) i Stefan „Cenek” Kapłaniak (kajakarstwo). Wśród „Gwiazd”, którzy dostąpili zaszczytu wyróżnienia w Alei Olimpijskiej byli sportowcy, którzy gościli na naszych Mini Piknikach Olimpijskich, od 9 lat organizowanych w działdowskiej „dwójce”: Zenon Licznerski, Władysław Zieliński, Marian Sypniewski, Dariusz Goździak i Zbigniew Lubiejewski.

Nadesłał: Zdzisław Ziółkowski

/Zdjęcie główne przedstawia trzech mężczyzn/

Fot: Zdzisław ZiółkowskiDodał: Benedykt Perzyński