Wydarzenia 07.03.2023
Już wkrótce Międzynarodowy Turniej Baseball5 o Puchar Działdowa!

Już za niespełna 2 tygodnie (17-19 marca) rozpocznie się historyczny, bo po raz pierwszy w Polsce, turniej BASEBALL5 z udziałem drużyn z Tanzanii: The Buffaloes i The Kilimanjaro, Litwy: Wilno I, Wilno II, Kowno i Radziwiliszki, Ukrainy: Odessa I i Odessa II, Mołdawii: Kiszyniów oraz gospodarzy: Yankees Działdowo.

Baseball5 jest dyscypliną robiącą furorę na świecie na wszystkich kontynentach. Dzięki nam zawita także do Polski. My dopiero „raczkujemy” i dzięki temu turniejowi chcemy pokazać moc tej dyscypliny. Światowa federacja (WBSC) zaproponowała grę w 2018 r. z zamiarem rozwoju baseballu/softballu na poziomie globalnym, twierdząc, że niski koszt gry, szybkie tempo i małe boisko sprawiają, że jest ona bardziej przystępnym i atrakcyjnym punktem wejścia do tych sportów.

B5 to gra tania, gdyż jedynym sprzętem używanym w B5 jest piłka gumowa, a pole jest znacznie mniejsze niż  boisko do baseballu lub softballu. Można w nią grać w pomieszczeniu lub na zewnątrz, również zimą.  Pod tym względem, B5 ma naśladować mniejsze, miejskie warianty innych dużych dyscyplin sportowych, takich jak koszykówka 3X3, futsal i rugby siódemki.

Patronat nad działdowskim turniejem objęli: Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego i Burmistrz Miasta Działdowo. Patronat medialny sprawować będą TVP 3 Olsztyn i Radio Olsztyn. Organizatorem turnieju jest  Uczniowski Klub Sportowy „Yankees” Działdowo, który w tym roku obchodzi 30-lecie swojego istnienia. Ceremonia otwarcia planowana jest na 17 marca br. na godz. 10.30 na dziedzińcu działdowskiego zamku, gdzie uczestnicy obejrzą walki rycerskie i zwiedzą muzea działdowskie. Od godz. 15.00 rozpoczną się zawody w Hali im. Polskich Olimpijczyków  przy ZPO Nr 2 w Działdowie potrwają do 19 marca.

Nadesłał: Zdzisław Ziółkowski