Społeczeństwo i środowisko 11.04.2023
Nie zapomnimy! Ofiary zbrodni katyńskiej związane z powiatem działdowskim

„W hołdzie Ofiarom Zbrodni Katyńskiej oraz dla uczczenia pamięci wszystkich wymordowanych przez NKWD na mocy decyzji naczelnych władz Związku Sowieckiego z 5 marca 1940 r., Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanawia dzień 13 kwietnia Dniem Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej (Uchwała Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 14 listopada 2007 r.)”.

Wiosną 1940 r. sowieckie NKWD zamordowało około 22 tys. polskich  obywateli wziętych do niewoli po agresji ZSRR na Polskę 17 września 1939 r. Byli wśród nich oficerowie Wojska Polskiego, policjanci, urzędnicy, uczeni, profesorowie wyższych uczelni, artyści, lekarze, nauczyciele, prawnicy. Wśród ofiar zbrodni były również osoby

Przeszukując własne zasoby archiwalne i dostępne mi archiwa w kraju, udało mi się odtworzyć 80 biogramów osób związanych urodzeniem, zamieszkaniem, służbą i pracą z powiatem działdowskim:

/zdjęcie główne przedstawia ekshumowany masowy grób/

Fot: Muzeum KatyńskieDodał: Benedykt Perzyński