Powiat Działdowski

A- A+

Społeczeństwo i środowisko 26.06.2018
Obchody 98. Rocznicy Plebiscytu na Warmii i Mazurach w Naguszewie

23 czerwca br. w Naguszewie odbyły się uroczystości upamiętniające 98. rocznicę Plebiscytu na Warmii i Mazurach organizowane przez Sołectwo Naguszewo-Groszki oraz Urząd Gminy Rybno. Patronat honorowy nad imprezą objęli: Sekretarz Stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego Jarosław Sellin oraz Wojewoda Warmińsko-Mazurski Artur Chojecki. W uroczystości uczestniczyli: senator RP Bogusława Orzechowska, wicewojewoda Sławomir Sadowski, szef Kancelarii Sejmiku Województwa Warmińsko- Mazurskiego, pełnomocnik Marszałka Województwa ds. mniejszości narodowych i etnicznych, Wiktor Leyek,  naczelnik Delegatury IPN w Olsztynie dr hab. Karol Sacewicz, dyrektor Wydziału Prawnego Kuratorium Oświaty w Olsztynie Mirosława Gralla-Kaperzyńska, komendant Placówki Straży Granicznej w Olsztynie ppłk Jarosław Węgrzynowski, radni Rady Powiatu Działdowskiego z przewodniczącą Magdaleną Anczykowską na czele, wójt gminy Dąbrówno Piotr Zwaliński, przedstawiciele gminy Lubawa, radni gminy Rybno, prezes Zarządu LGD Ziemi Lubawskiej Agnieszka Stajszczak, członkowie Komitetu Obchodów Plebiscytu na Warmii i Mazurach, dyrektorzy placówek oświatowych, nauczyciele i uczniowie Szkoły Podstawowej im. Ks. Jana Twardowskiego w Rumianie, sołtysi, przedsiębiorcy oraz dawni i obecni mieszkańcy Sołectwa Naguszewo-Groszki.

Galeria

Po wprowadzeniu sztandarów oraz powitaniu gości miało miejsce odsłonięcie pierwszej z 11. tablic tworzących ścieżkę dydaktyczno-historyczną, poświęconą wydarzeniom z 1920 r. Ścieżka została w całości sfinansowana z funduszy Lokalnej Grupy Działania Ziemia Lubawska. Następnie uczestnicy udali się za orkiestrą dyrygowaną przez kapelmistrza Jarosława Rolkowskiego do obelisku w miejscowości Groszki, upamiętniającego wydarzenia plebiscytowe, gdzie miała miejsce modlitwa za Ojczyznę, za wszystkich poległych w jej obronie oraz żyjących mieszkańców Naguszewa i Groszek oraz prelekcja nauczyciela historii ze Szkoły Podstawowej w Rumianie Grzegorza Wiergowskiego i wystąpienia gości.

Galeria

Po powrocie do świetlicy w Naguszewie goście oraz mieszkańcy obejrzeli program artystyczny w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej im. Ks. Jana Twardowskiego w Rumianie pt. „Pisk białego orła” oraz uczestniczyli w rekonstrukcji historycznej przygotowanej przez Agencję widowisk historycznych „Arkona” z Torunia.

Galeria

Wydarzenia z 1920 r. uczcili również motocykliści z Moto Clubu Wel, którzy wyruszyli spod obelisku na trasę plebiscytu przez miejscowości: Groszki – Rumian – Łążyn – Prątnica – Omule – Napromek – Lubstynek – Wygoda – Jagodziny – Elgnowo – Gutowo – Rumian – Naguszewo.

Galeria

Nadesłała: Wiesława Wróblewska

Fot: Wiesława WróblewskaDodał: Benedykt Perzyński