Powiat Działdowski

A- A+

Kultura, edukacja, sport 10.01.2020
Obchody Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka

Szkoła Podstawowa im. Kazimierza Górskiego w Burkacie kolejny raz brała udział, w światowych obchodach Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka organizowanego przez UNICEF Polska.

Galeria

W 1989 roku Organizacja Narodów Zjednoczonych przyjęła uniwersalny dokument, gwarantujący wszystkim dzieciom na świecie ich prawa. Chronią one dzieci, ale i wspierają je w prawidłowym rozwoju. Znajomość praw pozwala najmłodszym uchronić się przed różnymi niebezpieczeństwami. Z drugiej strony daje im możliwość aktywnego uczestniczenia w procesach podejmowania decyzji, które ich dotyczą. Rolą dorosłych jest nie tylko dbanie o to, aby prawa dziecka były przestrzegane, ale także szerzenie wiedzy o prawach dziecka, w tym edukowanie dzieci. Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka z UNICEF to wydarzenie, które jednoczy wszystkie dzieci na świecie. W tym dniu, w wielu krajach, dzieci oraz dorośli podejmują wspólne inicjatywy, których celem jest okazanie wsparcia i solidarności z dziećmi, których prawa nie są respektowane. To radosny dzień, ale z poważnym przesłaniem.

W obchody Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka włączyła się nasza placówka. W ramach akcji przeprowadziliśmy prelekcje edukacyjne poświęcone prawom dzieci. Aby złożyć hołd ludziom podpisującym deklarację oraz światowej organizacji UNICEFF, której symbolicznym kolorem jest niebieski, wielu uczniów naszej szkoły przyszło ubranych w tej barwie. Akcję finałową poprzedziły liczne lekcje z wychowawcą i pedagogiem.

Na zakończenie działań, przedstawiciele Samorządu Szkolnego oraz osoby zaangażowane w projekt zorganizowały Galerię Sztuki składającą się z prac plastycznych wykonanych przez naszych uczniów z ich rodzicami na temat wybranego prawa dziecka. Finał całej akcji zwieńczyła wspólna zabawa podczas dyskoteki szkolnej.

Galeria

Nadesłały: Magdalena Przybyszewska i Ewa Chilińska

Fot: SP BurkatDodał: Benedykt Perzyński