Społeczeństwo i środowisko 18.01.2023
Pamiętamy! Uroczyste obchody Dnia Pamięci Ofiar Obu Totalitaryzmów

18 stycznia br. odbyły się  w Działdowie, z udziałem pocztów sztandarowych wojsk i służb, uroczyste obchody Dnia Pamięci Ofiar Obu Totalitaryzmów. W uroczystościach wzięli udział m. in. byli więźniowie, poseł na Sejm RP Robert Gontarz, marszałek województwa Gustaw Marek Brzezin, wojewoda Artur Chojecki, burmistrz Grzegorz Mrowiński, mieszkańcy powiatu, przedstawiciele służb mundurowych, organizacji pozarządowych i kombatanckich, a także samorządowcy powiatowi i gminni z terenu powiatu działdowskiego. Samorząd powiatowy reprezentowali: starosta Paweł Cieśliński wicestarosta Krzysztof Aurast i radny Wiesław Cieślak.

Uroczystości objęły:

– złożenie kwiatów i zapalenie zniczy pod tablicami upamiętniającymi Ofiary obozów w Działdowie oraz Błogosławionych Męczenników abp. Antoniego Juliana Nowowiejskiego i bp. Leona Wetmańskiego przed kościołem p.w. św. Katarzyny Aleksandryjskiej,

– mszę świętą w kościele p.w. Św. Katarzyny Aleksandryjskiej,

– uroczystości na placu obozowym KL Soldau, później Nakazowo-Rozdzielczego Obozu NKWD z udziałem wojskowej asysty honorowej,

Przypomnijmy, że samorząd województwa warmińsko-mazurskiego uchwałą Nr XVI/294/20 z dnia 26 maja 2020 r. zaproponował, aby 18 stycznia był obchodzony w naszym województwie jako Dzień Pamięci Ofiar Obu Totalitaryzmów na Warmii i Mazurach.

Organizatorzy uroczystości: Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, Starostwo Powiatowe w Działdowie oraz Urząd Miasta Działdowo.

Fot: KLIK Działdowo dla Was/ Film: Marcin Ostrowski (MD)Dodał: Benedykt Perzyński