Kultura, edukacja, sport 02.04.2024
Podsumowanie II Międzynarodowego Halowego Turnieju Baseball5 U-17 o Puchar Działdowa

W dn. 22-24 marca br. Działdowo gościło na zaproszenie Uczniowskiego Klubu Sportowego „Yankees” zawodniczki i zawodników z Litwy /Wilno, Kowno, Radviliski/, Ukrainy/ Odessa/, Łotwy/ Sigulda/ i Polski/Miłomłyn, Działdowo/ w bardzo prężnie rozwijające się na świecie odmianie baseballu -Baseball Five. Blisko 100 uczestników przez trzy dni rozegrało 32 spotkania, by wyłonić zwycięzcę II edycji Pucharu Działdowa.

Otwarcie turnieju nastąpiło na działdowskim zamku wraz z pokazami i udziałem w zabawach rycerskich prowadzonych przez Bractwo Rycerskie. Uczestników powitał i życzył sukcesów i gry fair play zastępca burmistrza Andrzej Wiśniewski. Po walkach rycerskich czas było zacząć mecze turniejowe, które odbywały się w Hali Widowiskowo – Sportowej ZPO Nr 2 przy ulicy Sportowej. Dzięki pomocy Klubu Tenisa „Dekorglass” Działdowo otrzymaliśmy profesjonalne bandy osłaniające boisko do gry, które przygotowali sędziowie z Litwy, Czech i Działdowa.

Baseball5 dzięki temu, że wymaga tylko piłki do gry odbijanej ręką  i 5 zawodników, w tym obowiązkowo 2 kobiety i boiska o kwadracie 21 metrów, rozwija się na całym świecie w bardzo szybkim tempie. My dopiero zaczynamy, ale już widać duże postępy w rywalizacji z najlepszymi /Litwa to Mistrzowie Europy U-17 z 2023 r./ Gospodarze turnieju Yankeesi w eliminacjach pokonali Miłomłyn i Siguldę, ulegając 5:6 drużynie z Kowna. Niestety w małych punktach, mając najsłabszy bilans, musieli walczyć o miejsce 7-8, zamiast o medal. Trener zespołu działdowskiego Mateusz Banach, prowadzący po raz pierwszy drużynę angażował wszystkich zawodników, co będzie procentowało w przyszłości. Niestety, w niedzielę zabrakło kilku zawodników i młodzi zagrali cały mecz, ulegając tym razem Miłomłynowi.

Organizatorzy turnieju dziękują Marszałkowi Województwa za Patronat i wsparcie turnieju w postaci pucharów i nagród rzeczowych, Burmistrzowi Miasta za Patronat i ufundowanie pucharu za I miejsce i wspaniałych medali i statuetek dla uczestników, Al. Koproskiemu /USA/ za ufundowanie koszulek dla uczestników, Polskiemu Związkowi Baseballu i Softballu oraz sponsorom za wsparcie turnieju. Ceremonię zakończenia uświetnili tancerze Fresh Flow Dance Akademy Joanny Kolk.

Klasyfikacja końcowa:

1.Sostines Tauras Vilnius / Lithuania/

2.VBA-BK Vilnius /Lithuania/

3.Radviliski / Lithuania/

4.BK Kaunas / Lithuania/

5.Sigulda /Latvia/

1. Moriaki Odessa /Ukraine/

7.Lider Miłomłyn / Poland /

1. Yankees Działdowo / Poland/

MVP Turnieju:  Women- BAITIUL VARVARA / Vilnius/   Men – MICIUTA ELIGIJUS/ Vilnius/

Best Player Women: Batiul Kira, Vikulovaite Gerda, Einoryte Mija, Rinkeviciute Vanesa /Vilnius/, Rusne Grinkeviciute /Kaunas/,  Una Saukane /Sigulda/, Atina Razmaite /Radviliski/, Anastasia Vradi /Odessa/, Wiktoria Markowska /Miłomłyn/, Milena Wrzecionowska /Działdowo/.

Best Payer Men: Kristijonas Vicas, Zagorskis Deividas, Zagorskis Edvardas, Stepanenko Artur/Vilnius/, Rokas Zlataravicius /Kaunas/, Artis Dambttis /Sigulda/, Faustas Laurinavicius /Radviliski/, Novakovskii Nikita /Odessa/, Michał Pniewski /Działdowo/, Artur Mickowski /Miłomłyn/.

UKS „Yankees” Działdowo: Milena Wrzecionowska, Aleksandra Jakóbowska, Julia Skibniewska, Igor Balcerzak, Michał Pniewski, Patryk Sawicki, Adam Żóralski, Nikodem Borowski, Grzegorz Sieczczyński, Wojciech Wasielewski, Jakub Dąbkowski. Trener: Mateusz Banach.

Relacja TVP 3 Olsztyn:

Nadesłał: Zdzisław Ziółkowski

/zdjęcie główne przedstawia uczestników turnieju/

Fot: Yankees DziałdowoDodał: Benedykt Perzyński