Kultura, edukacja, sport 01.12.2023
Powiatowy Konkurs Astronomiczny „Copernicus” już po raz piętnasty!

30 listopada br. w Liceum Ogólnokształcącym z Oddziałami Dwujęzycznymi im. K.K. Baczyńskiego w Lidzbarku odbyła się już XV edycja Powiatowego Konkursu Astronomicznego „Copernicus”. Tradycyjnie patronowało przedsięwzięciu Starostwo Powiatowe w Działdowie, które ufundowało atrakcyjne nagrody.

W roku poświęconym Mikołajowi Kopernikowi, gościem honorowym konkursu był pan Robert Szaj, prezes Fundacji Nikolaus Copernicus. Podczas niezwykle ciekawego wykładu przybliżył On uczniom szkół Powiatu Działdowskiego postać Mikołaja Kopernika – wybitnego astronoma, matematyka, prawnika, lekarza i ekonomisty, który zrewolucjonizował myślenie o budowie i funkcjonowaniu Wszechświata.

Konkurs składał się z dwóch etapów. W pierwszej części młodzież w formie pisemnego testu zmierzyła się z astronomią – fascynującą nauką, która bada budowę kosmosu, a także odkrywa i opisuje nowe ciała niebieskie. Uczniowie, którzy uzyskali najwyższe wyniki w części pisemnej (troje uczniów z każdego typu szkół – szkół podstawowych i średnich), wzięli udział w finale konkursu – multimedialnym quizie astronomicznym. Autorkami pytań były panie Joanna Piórkowska i Maria Markowska, nauczycielki Zespołu Szkół im. Króla Władysława w Lidzbarku.

W kategorii szkół podstawowych zwyciężyli:

I miejsce – Ignacy Adamczyk ze Szkoły Podstawowej nr 4 im. Jana Pawła II w Działdowie;

II miejsce – Jeremiasz Frelczak ze Szkoły Podstawowej nr 4 im. Jana Pawła II w Działdowie;

III miejsce – Zuzanna Rzeszotalska ze Szkoły Podstawowej nr 4 im. Jana Pawła II w Działdowie.

W kategorii szkół ponadpodstawowych kolejne miejsca podium zajęli:

I miejsce – Julia Rucińska z Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. K.K. Baczyńskiego w Zespole Szkół im. Króla Władysława Jagiełły w Lidzbarku;

II miejsce – Błażej Krajewski z II Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Pawła II  w Działdowie;

III miejsce – Krystian Kuciński z II Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Pawła II  w Działdowie.

Dyplomy oraz nagrody wręczyli zwycięzcom: etatowy członek Zarządu Powiatu Działdowskiego Janusz Kaczmarek, sekretarz Powiatu Działdowskiego Lidia Nyga-Skwara, naczelnik Wydziału Edukacji, Zdrowia, Kultury, Sportu i Współpracy z Organizacjami Pozarządowymi SP w Działdowie Marlena Perzyńska oraz dyrektor Zespołu Szkół im. Króla Władysława w Lidzbarku Dorota Sadowska.

Powiatowy Konkurs Astronomiczny „Copernicus”, który jest tradycją lidzbarskiego liceum, to nie tylko okazja do pogłębienia wiedzy o naszym Układzie Słonecznym, ale także o dalekich galaktykach, podróżach kosmicznych, czarnych dziurach i Wielkim Wybuchu, co pozwala na pewno poszerzyć umysłowe horyzonty młodzieży.

Nadesłała: Paulina Sekita

Fot: ZS w LidzbarkuDodał: Benedykt Perzyński