Kultura, edukacja, sport 27.07.2020
PROMOCJA KSIĄŻKI „7 LAT POWIATOWYCH WIECZORÓW Z POEZJĄ”

Coroczne wydarzenie literackie, jakim jest cykl spotkań pod wspólnym tytułem „Powiatowe Wieczory z Poezją” ma już siedem lat. Finansuje je Powiat Działdowski, a jego organizatorem jest Stowarzyszenie Działdowska Kuźnia Słowa, które w realizacji tego zadania współpracuje z lokalnymi ośrodkami kultury. Od 2013 roku, kiedy miał miejsce pierwszy literacki  wieczór, do sierpnia 2019 roku odbyło się 38 spotkań i wystąpiło w nich 31 aktorów, którzy zaprezentowali utwory 29 lokalnych twórców.

Wszystkie działania, jakie odbyły się w ramach organizacji tych literackich wieczorów, zostały ujęte w publikacji „7 lat Powiatowych Wieczorów z Poezją”, która ukazała się wiosną w 2020. Jej wydawcą jest Powiat Działdowski, a opracował ją zespół redakcyjny, złożony z członków SDKS, w składzie: Renata Buczyńska, Anna Barbara Czuraj-Struzik, Janina Dzenis, Sylwia Kaczmarczyk, Jadwiga Smółka, Ewa Sotomska, Krystyna Sztramska, Elżbieta Zakrzewska. Książkę wzbogacają zdjęcia autorstwa: Jadwigi Smółki, Darka Buczyńskiego, Marcina Ostrowskiego i Karola Wrombla.

W dniu 23 lipca 2020 r, na dziedzińcu Miejskiej Biblioteki Publicznej odbyła się promocja tego wydawnictwa ( zgodnie z wymogami reżimu sanitarnego, obowiązującego podczas pandemii COVID19 ), którą prowadził przyjaciel SDKS, aktor najczęściej występujący w Powiatowych Wieczorach z Poezją, Marcin Troński.

W uroczystości uczestniczyli zaproszeni goście: burmistrz Grzegorz Mrowiński wraz z małżonką, były starosta powiatu działdowskiego Marian Janicki, przewodniczący Rady Powiatu Działdowskiego Michał Struzik dyrektor GCKiB w Płośnicy Beata Grędzińska, poeci z mławskiej grupy „Nasza Poezja Pisz lub Czytaj” oraz niezawodna publiczność.

Podczas spotkania prowadzący, pan Marcin Troński odczytał niektóre ze wspomnień lokalnych twórców, którzy brali udział w Powiatowych Wieczorach z Poezją oraz zaprezentował kilka ich utworów. Spotkanie wzbogacił występ muzyczny młodych działdowskich wokalistów: Patrycji Szczęsnej i Kuby Krajkowskiego. O scenografię tego wydarzenia zadbała Emilia Wołejszo. Promocji książki  towarzyszyła wystawa, składająca się ze zdjęć z poszczególnych Wieczorów oraz fotografii występujących w nich aktorów i ich wpisów do księgi okolicznościowej SDKS.

Organizatorami spotkania było Stowarzyszenie Działdowska Kuźnia Słowa wraz z Miejską Biblioteką Publiczną w Działdowie oraz Miejskim Domem Kultury w Działdowie.

Patronat medialny zapewnił portal informacyjny Moje-Działdowo.pl.

Nadesłała: Elżbieta Zakrzewska

Fot: Autorzy zdjęć: Jadwiga Smółka, Magdalena Osak, Darek Buczyński, Marcin Ostrowski.Dodał: Benedykt Perzyński