Kultura, edukacja, sport 06.12.2022
Puchar Prezydenta RP pojechał do Wilna

4 grudnia br. zakończyły się trzydniowe zmagania młodych baseballistów, którzy po raz 21. uczestniczyli w Międzynarodowym Halowym Turnieju Baseballu. Turniej rozgrywany jest o Puchar Prezydenta RP i pod Patronatem Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego, Wojewody Województwa Warmińsko-Mazurskiego, Starosty Działdowskiego i  Burmistrza Miasta Działdowo. Patronat medialny turnieju: TVP 3 Olsztyn i Radio Olsztyn.

Do Działdowa zjechały zespoły z Odessy, Równego i Czerniowiec (Ukraina), z Wilna i Kowna (Litwa) oraz z Warszawy, Kutna, Gdańska, Młochowa i Działdowa (Kadra Warmii i Mazur- Yankees Działdowo). Przez 3 dni ponad 140  młodych baseballistów i baseballistek rozegrało w Hali Widowiskowo-Sportowej im. Polskich Olimpijczyków 29 spotkań, by wyłonić najlepszy zespół turnieju. Wszyscy zawodnicy i zawodniczki wkładali moc siły i umiejętności, żeby zapewnić drużynie jak najlepszy wynik. Mimo różnic wiekowych /zawodnicy w wieku 12 lat i młodsi/ mecze były bardzo zacięte i stały na wysokim poziomie.

W 21. edycji turnieju dominowali zawodnicy zagraniczni, których drużyny zajęły  miejsca na podium. Zwycięzcami turnieju zostali baseballiści z Akademii Baseballu w Wilnie, którzy w finale, po dramatycznym meczu, pokonali ukraiński zespół West Fire Równe 2:0. Z brązowymi medalami wyjechali młodzi zawodnicy z klubu SM Gaja Kowno, pokonując Centaury Warszawa 8:0. Na 5 miejscu uplasowali się ubiegłoroczni liderzy Moriaki Odessa, pokonując Kutno 9:7. Reprezentanci Warmii i Mazur, Kadra U-12, którą tworzą zawodnicy Yankees z Działdowa i Miłomłyna, mimo że byli młodsi o rok i dwa od występujących uczestników oraz mający niewielki staż treningowy, pokazali wolę walki.

Nagrody, puchary, medale dla wszystkich wręczali: marszałek województwa Gustaw Marek Brzezin, burmistrz miasta Grzegorz Mrowiński, prezes Polskiego Związku Baseballu Paweł Szczepanik, prezes Warmińsko-Mazurskiej Federacji Sportu Andrzej Grudziński, dyrektor ZPO Nr 2 w Działdowie Michał Struzik, przedstawiciele PCK w Działdowie na czele z Joanną Derbin i przedstawiciel Fundacji Ala Koproskiego Janina Zyznowska.

Organizatorem wszystkich rozegranych do tej pory turniejów jest UKS ”Yankees” Działdowo, zaś pomysłodawcą Zdzisław Ziółkowski.

Klasyfikacje indywidualne i drużynowe:

1. AKADEMIA BASEBALLU VILNIUS /LITHUANIA/
  2. WEST FIRE RIVNE /UKRAINE/
  3. SM GAJA KAUNAS /LITHUANIA/
  4. CENTAURY WARSZAWA /POLSKA/
  5. MORIAKI ODESSA /LITHUANIA/
  6. STAL BiS KUTNO /POLSKA/
  7. SOKOLI CHERNIVTSI /UKRAINE/
  8. AKADEMIA SHARKS MŁOCHÓW /POLSKA/
  9. ORŁY GDAŃSK /POLSKA/
  10. KADRA WARMII i MAZUR /POLSKA/

Puchar „Fair Play” Polskiego Komitetu Olimpijskiego zdobył zespół „Sokoli” Chernivsti z Ukrainy.

Nagrody indywidualne:

Nagroda za Home Run: Vladislav Demiancik /Odessa/

Najlepsze dziewczęta w turnieju/The Best Girls of the Tournament/: Varvara Baitiul /Wilno/, Lysiuk Sofiia /Równe/ i Kira Bautiul /Wilno/

Najlepsi zawodnicy turnieju /The Best Players of the Tournament: Ukas Slavinskas /Wilno/, Andriy Novak /Równe/, Rokas Bytautas /Kowno/, Michał Dadacz /Warszawa/, Heorgii Blashchuk /Odessa/, Oskar Gryglak /Kutno/, Andrii Koitsan /Czerniowce/, Wiktor Gubała /Młochów/, Patryk Bucia /Gdańsk/, Bartosz Wujtewicz /Kadra Warmii i Mazur/.

Najlepszy zawodnik drużyny/ The Best Player of the Team/: Zygimantas Driklis /Wilno/, Valentyn Semeniuk /Równe/, Justas Butenas /Kowno/, Julian Gruber /Warszawa/, Vitalii Kouzaliuk /Odessa/, Kordian Marciniak /Kutno/, Anhelina Luchak /Czerniowce/, Piotr Czapliński /Młochów/, Szymon Żabierek /Gdańsk/, Dawid Wełpa /Kadra Warmii i Mazur/.

Najmłodszy zawodnik drużyny/ The Youngest Player of the Team:

Herkus Jackunas /Wilno/, Iasinski Ilia/Równe/, Noela Maciuleviciute /Kowno/, Eryk Gruber /Warszawa/, Vladislav Demiancik /Odessa/, Kasper Stasiak /Kutno/, Roman Chervinskyi /Czerniowce/, Tymoteusz Jeznach/Gdańsk/, Patryk Sawicki, Maria Walczak, Hanna Ignaczewska /Kadra Warmii i Mazur/ .

Fundatorzy nagród:

Puchar za I miejsce- Prezydent RP

Puchary za miejsca II-X Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego

Statuetki dla zawodników – Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego

Statuetki dla zawodników – Wojewoda Warmińsko-Mazurski

Plecaki dla Ukrainy – PCK Działdowo

Puchar Fair Play – PKOl

Koszulki turniejowe – Starosta Działdowski, Burmistrz Miasta Działdowo

Nagrody dla trenerów i sędziów – Dekorglass Działdowo, Heinz Glas Działdowo

Wsparcie pobytu drużyn z Ukrainy – Dekorglass Działdowo, PNYBF Al. Koproski, „Przyjaciele z Hiroszimy”, Zdzisław Ziółkowski

Dziękujemy  wszystkim uczestnikom za udział, sponsorom za pomoc w organizacji turnieju.

Nadesłał: Zdzisław Ziółkowski

/Zdjęcie główne przedstawia uczestników wydarzenia/

Fot: Zdzisław ZiółkowskiDodał: Benedykt Perzyński