Społeczeństwo i środowisko 03.08.2021
Spotkanie z Michałem Pielą i Markiem Chojnackim w ramach Powiatowych Wieczorów z Poezją

1 sierpnia br. odbyło się piąte, ostatnie już spotkanie z tegorocznego cyklu Powiatowych Wieczorów z Poezją. Gościem Wieczoru był aktor teatralny i filmowy Michał Piela, a towarzyszył mu Marek Chojnacki, członek Stowarzyszenia Działdowska Kuźnia Słowa, autor wierszy o charakterze satyrycznym. Tym razem z powodu niesprzyjających warunków atmosferycznych spotkanie miało miejsce w refektarzu działdowskiego zamku, który jest jedną z sal wystawowych Muzeum Pogranicza. Termin wieczoru poetyckiego zbiegł się z datą 77 rocznicy wybuchu powstania warszawskiego, dlatego też spotkanie rozpoczęto minutą ciszy dla uczczenia bohaterskich uczestników tego wydarzenia historycznego. Następna część wieczoru upłynęła w luźnej atmosferze, na którą wpłynęły dowcipne teksty Marka Chojnackiego, interpretowane w znakomity sposób przez Michała Pielę. Obaj panowie wspaniale bawili publiczność, która dała się ponieść wesołemu nastrojowi. Przyczynił się również do tego wokalny występ Marty Wiadrowskiej, śpiewającej znane przedwojenne piosenki.

Ostatnie spotkanie w ramach tegorocznych Powiatowych Wieczorów z Poezją był okazją do podziękowań. Prezes SDKS Renata Buczyńska szczególne słowa podziękowania za środki finansowe przeznaczone na realizację Powiatowych Wieczorów z Poezją skierowała do Powiatu Działdowskiego, a szczególnie do starosty Pawła Cieślińskiego i członków zarządu. Podziękowała także dyrektorom instytucji współpracujących przy organizacji tej imprezy kulturalnej: Justynie Lytvyn – Miejska Biblioteka Publiczna, Sławomirowi Rutkowskiemu – Miejski Dom Kultury, Patrykowi Kozłowskiemu – Muzeum Pogranicza, Beacie Grędzińskiej – Centrum Kultury i Biblioteka w Płośnicy oraz Marlenie Komosińskiej – Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Lidzbarku.

Złożyła również podziękowania członkom SDKS, którzy swym zaangażowaniem przyczynili się do zorganizowania Wieczorów oraz podziękowała lokalnym mediom – portal Moje Działdowo.pl, Radio 7 oraz Miesięcznik Dzień Dobry Działdowo za wsparcie przy promowaniu tego wydarzenia.

Nie obyło się również bez podziękowań ze strony przyjaciół z DKS dla prezes Renaty Buczyńskiej za pasję i wysiłek, jaki wkłada w organizację Wieczorów i wszystkie działania SDKS. Na tę okoliczność został odczytany specjalnie napisany wiersz, którego autorem jest Edwin Kłosowski.

Na zakończenie spotkania miłym akcentem były rozmowy z bohaterami Wieczoru – Michałem Pielą i Markiem Chojnackim, wspólne zdjęcia i autografy.

Powiatowe Wieczory z Poezją są finansowane przez Powiat Działdowski

Nadesłała: Elżbieta Zakrzewska