Powiat Działdowski

A- A+

Kultura, edukacja, sport 19.06.2018
Sukcesy juniorów i seniorów Yankees Działdowo!

15 i 16 czerwca br. na boisku baseballowym przy ul. Świerkowej 1 w Działdowie tworzyła się najnowsza historia działdowskiego baseballu. Najpierw swoje zmagania rozpoczęli juniorzy młodsi U-15 w półfinale Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży /OOM/ , których organizację otrzymał klub działdowski. Do Działdowa przyjechały Kruki Augustów, Centaury Warszawa (ubiegłoroczny Mistrz Polski), zaś w ostatniej chwili wycofał się z turnieju zespół Akademii Schaby. Zmagania o awans do finału, czyli szóstki najlepszych w kraju, rozpoczęli goście Centaury i Kruki. Początek dla faworytów ze stolicy 5:0, ale później augustowianie zbliżyli się na 3 obiegi  i było 7:4. Z czasem wzrastała przewaga Centaurów, którzy zakończyli mecz 21:7. Po odpoczynku na boisko weszli Yankeesi i Kruki na mecz, który miał zadecydować o awansie. Gospodarze zaczęli od mocnego uderzenia 3:0 dzięki dobrej grze miotacza Jakuba Jedwabnika. Istny atak nastąpił w kolejnej zmianie, w której zespoły zdobywały punkty raz po raz. Z tej potyczki Yankeesi wyszli także zwycięsko, wygrywając 8:7. Zespól działdowski utrzymał korzystny wynik do końca, wygrywając finał ostatecznie 13:10 i zdobył historyczny awans do finału OOM w grach zespołowych i chyba pierwszy dla Działdowa. Teraz, jeśli znajdą się środki na wyjazd (Żory i Rybnik- gospodarzami OOM jest województwo śląskie), będzie to największy sukces młodych baseballistów, gdyż baseball po raz pierwszy gościć będzie na największej imprezie młodzieżowej w kraju po 8 latach kwarantanny. Ostatni mecz był już tylko formalnością i trenerzy działdowscy rozpoczęli „eksperymentować” już pod kątem finałów i w tym „towarzyskim” meczu podczas zachodzącego słońca Centaury wygrały 24:4. Puchary i okolicznościowe medale ufundowane przez Samorząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego wręczał członek Zarządu Polskiego Związku Baseballu Zdzisław Ziółkowski.

Galeria

Wyniki:

KRUKI Augustów – CENTAURY Warszawa 7:21

YANKEES Działdowo – KRUKI Augustów 13:10

CENTAURY  Warszawa – YANKEES Działdowo 24:4

Tabela końcowa:

  1. Centaury Warszawa,
  2. Yankees Działdowo,
  3. Kruki Augustów.

Awans do finału OOM 2018 wywalczyły drużyny Centaury Warszawa i Yankees Działdowo. Z pozostałych półfinałów awansowały drużyny Gepardy Żory, Silesia Rybnik, Stal BiS Kutno i Dęby Osielsko.

Galeria

Skład Yankees Działdowo: Jakub Jedwabnik, Oskar Zero, Piotr Sobiewski, Filip Nowakowski, Igor Piotrowicz, Wiktor Kowalski, Oskar Borowski, Michał Kempka,  Grzegorz Łątkowski,  Karol  Wityczyn, Adam Wityczyn, Damian Skolmowski, Tomasz Skolmowski,  Michał Cięszczyk, Emil Maier. Tenerzy: Maciej Lipiński, Andrzej Krzykowski, Aneta Prusak. Trener koordynator: Zdzisław Ziółkowski.

Sukcesy juniorów i seniorów Yankees Działdowo!

Sukces juniorów młodszych zmobilizował starszych kolegów, którzy na drugi dzień zmierzyli się z niepokonaną drużyną 1 ligi Rawą Katowice. Mecz na szczycie miał też swój podtekst z przeszłości, bo to drużyną działdowska pokonała katowiczan w meczu barażowym o awans do Extraligi w sezonie 2017. Dotychczas w lidze zespół działdowski rozegrał 5 spotkań zakończonych zwycięsko, a goście 4. Początki pierwszego i drugiego meczu były bardzo nerwowe w wykonaniu gospodarzy, którzy od 1 zmiany chcieli nadawać ton grze. Jednak zespół ze stolicy Śląska od roku szykuje drużynę na Extraligę i mecze wygrane w  Działdowie przybliżyły by ich do upragnionej Extraligi. Yankeesi po raz kolejny pokazali, że nawet dwa home runy wybite przez gości nie wyprowadziły ich z równowagi. Sami odpowiedzieli home runem Daniela Wójcika i extra grą w końcówkach meczów. Oba spotkania na szczycie wygrali Yankeesi 13:8 i 8:3 i zostali samodzielnymi liderami 1 ligi, mając na koncie same zwycięstwa i też jest to historyczne wydarzenie. Ostatnie mecze przed wakacjami w 1 lidze gospodarze zagrają 24 czerwca z Demonami Miejska Górka. W obu spotkaniach wszyscy bez wyjątku zasłużyli na ogromne brawa i tylko kontuzja nogi Ricardo Santosa, która wyeliminowała go z gry za tydzień była stratą dla zespołu.

Skład Yankees: Kamil Olichwier, Maciej Lipiński, Mateusz Banach, Mateusz Przybułek, Łukasz Przybułek, Daniel Gruszczyński, Paweł Karbowski, Daniel Wójcik, Dawid Jurkowski, Bartosz Gajtkowski, Marcin Morawski, Damian Zaczkowski, Ricardo Santos. Trenerzy: Maciej Lipiński, Aneta Prusak, Marcin Morawski.

Zawody i mecze 1 ligi  są współfinansowane przez Samorząd  Województwa Warmińsko-Mazurskie.

Nadesłał: Zdzisław Ziółkowski

Fot: Zdzisław ZiółkowskiDodał: Benedykt Perzyński