Kultura, edukacja, sport 13.03.2019
Świetny występ Yankeesów w XIX Międzynarodowym Halowym Turnieju Baseballu „Działdowo Cup 2019”

10 marca br. zakończył się XIX Międzynarodowy Halowy Turnieju Baseballu „Działdowo Cup 2019”rozgrywany od 14 lat o Puchar Prezydenta RP i pod Patronatem Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego. W tym roku do Działdowa przyjechało 18 drużyn , w tym 10 zagranicznych z Tauras Kowno, Radviliskis /Litwa/, Sugar Storm Skidel, Zubrs Brest, GUFK Minsk /Białoruś/, Abator Chisinau, SDUSHOR Tiraspol /Mołdawia/ ,Darnitsa Tigers Kiev, Desant Nikolayev, West Fire Rivne /Ukrana/ i 8 polskich- Akademia Schaby, Centaury Warszawa, Dęby Osielsko, GOZBall Śląsk, Orły Gdańsk, Demony Miejska Górka, Wilki Witnica i Yankees Działdowo obchodzący w tym roku 25-lecie działalności. Blisko 300 uczestników przez 3 dni walczyło w halach sportowych Działdowa i Narzymia o trofea ufundowane przez partnerów i sponsorów turnieju. Bardzo dobrze zaprezentowali się reprezentanci Warmii i Mazur Yankeesi Działdowo, którym zabrakło trochę szczęścia, by znaleźć się na podium. W meczach grupowych zajęli 1 miejsce, pokonując Tiraspol /Mołdawia/ 6:3. Równe /Ukraina/ 4:0, Radviliskis /Litwa/ 5:0 i remisując z demonami Miejska Górka 3:3. W meczu o awans do ścisłego finału spotkali się z reprezentantami Białorusi Żubrami z Brześcia, którzy od lat należą do czołówki europejskiej. Po dramatycznym meczu Yankeesi ulegli Żubrom 2:3, grając bardzo dobry baseball. W niedzielę spotkali się w meczu o brązowy medal ze szkołą sportową z Kijowa. Kolejny dramatyczny mecz z Darnitsa Tigers Kiev rozegrali młodzi baseballiści Yankees Działdowo. Przez długi okres prowadzili goście jednym obiegiem 1:0. W końcówce meczu reprezentanci Warmii i Mazur  doprowadzili do remisu, ale kijowianie wykorzystali błąd w obronie gospodarzy i zdobyli 2 pkt na wagę brązowego medalu. IV miejsce wśród 18 ekip i najlepsze z drużyn Polskich jest wielkim sukcesem naszych baseballistów. Finał był wewnętrzną rozgrywką Białorusinów w której „cukrowa burza” Sugar Storm Skidel pewnie pokonała Żubry Brześć 10:1i po raz 4 wywalczyli Puchar prezydenta RP.XIX turniej wyróżniał się wysokim poziomem sportowym i wspaniałą atmosferą zarówno zawodników, trenerów i kibiców, których nie brakowało w Narzymiu i Działdowie. Dla naszych zawodników był to jeden z etapów przygotowań do najważniejszej imprezy roku 2019 Międzywojewódzkich Mistrzostw Polski Młodzików, które odbędą się we wrześniu w Działdowie. Młodzi baseballiści będą bronić mistrzowskiego tytułu z 2018 roku.

Skład Yankees Działdowo:  Skolimowski Tomasz, Borowski Nikodem, Balcerzak Igor, Skolimowski Damian, Wityczyn Adam, Pniewsk Michał, Borowiec Tomasz, Stanisławski Aleksander, Mikowski Artur, Orpel Mikołaj, Szajdek Przemysław, Łuniewski Michał, Wrzecionowska Milena, Kopańska Kinga, Jakóbowska Aleksandra, Chylińska Hanna. Trenerzy: Andrzej Krzykowski; trenerzy asystenci: Daniel Wójcik, Magdalena Zakrzewska i trener koordynator kadry wojewódzkiej: Zdzisław Ziółkowski

W tym roku UKS „Yankees” obchodzi 25-lecie istnienia i działalności sportowej w baseballu, olimpijskiej dyscyplinie sportu.  Wszystkie imprezy sportowe będą organizowane w ramach tych obchodów. Podczas XIX turnieju medale 25-lecia „Za Zasługi w Rozwoju Baseballu” otrzymali obecni na ceremonii zakończenia turnieju: Al. Koproski- President PNYBF /USA/, prezes klubu Zbigniew Młodawski, honorowy prezes  klubu Mirosław Pawlicki, członek zarządu klubu i prezes Fundacji Ala Koproskiego Zdzisław Ratajczak,  przewodniczący komisji rewizyjnej Henryk Balicki b. radna sejmiku wojewódzkiego Teresa Nowakowska oraz zawodnik, trener i członek zarządu klubu Maciej Lipiński.

Pamiątkowe podziękowania za pomoc w organizacji turnieju otrzymali: wójt gminy Iłowo-Osada Sebastian Cichocki, Al. Koproski, Zbigniew Młodawski, Mirosław Pawlicki , Michał Struzik, i Agata Wrzecionowska.

Puchar Polskiego Komitetu Olimpijskiego, który w tym roku obchodzi 100-lecie istnienia za wspaniałą sportową postawę otrzymał trener drużyny Wilki Witnica Józef Wilk. Drużyny otrzymały puchary i dyplomy i statuetki ufundowane przez Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego, Burmistrza Miasta Działdowo, Starostę Działdowskiego, Wójta Gminy Iłowo-Osada, Ala Koproskiego klub Yankees, firmę DEKORGLASS Działdowo i Drukarnię TINTA.

Nadesłał: Zdzisław Ziółkowski

Fot: Zdzisław ZiółkowskiDodał: Benedykt Perzyński